Nowy Fiat Tipo Cross
Od chwili wprowadzenia w 2016 roku na rynek Fiata Tipo sprzedano ponad 700 000 egzemplarzy
07.12.2020

Nowy Fiat Tipo Cross

Odnowiona gama modeli Fiata Tipo została poszerzona o nowe nadwozie typu crossover. Na rynku debiutuje brakujące ogniwo w gamie modelowej Fiata Tipo Cross. Nowy model włoskiego producenta został odświeżony nie tylko pod względem stylu i designu ale również zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych.

Nowa gama Fiata Tipo dostępna jest w trzech wariantach nadwozia (4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy hatchback oraz Kombi) oraz crossover: City Cross i Cross. Konstrukcja Tipo Cross jest zdecydowanie odważniejsza stylistycznie. Na pierwszy rzut oka samochód jest szerszy, z nową konstrukcją osłony chłodnicy, która rozciąga się poniżej reflektorów i wyraźnie wyższy (wysokość nowego Tipo Cross została zwiększona o prawie 4 cm). Widoczne są nowe, efektowne felgi, które wcześniej wykorzystano w innym crossoverze Fiata, 500X. Nowy Tipo Cross posiada też większy rozmiar obręczy kół, które zapewniają jeszcze bardziej masywny wygląd. Nowa konstrukcja oferuje wyższą pozycję za kierownicą co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z samochodu.

Nowe technologie

Wśród nowych elementów wyposażenia Tipo Cross uwagę zwraca w pełni konfigurowalny 7-calowy cyfrowy zestaw wskaźników TFT, który zastąpił konwencjonalną analogową tablicę przyrządów. Zdecydowanie nowocześniejszy i bardziej zaawansowany system ułatwia kontrolę systemu multimedialnego i telefonu. Nowy Tipo Cross może być wyposażony w 95- lub 130-konny turbodiesel 1.6 Multijet lub nowy 100-konny silnik benzynowy 1.0 GSE T3. Ten ostatni należy do rodziny silników FireFly Turbo, jako najnowocześniejsza wersja zapewniająca najlepsze osiągi w połączeniu ze znacznie niższym zużyciem paliwa i emisją spalin. Jego maksymalna moc wynosi 100 KM, a maksymalny moment obrotowy 190 Nm przy zaledwie 1500 obr / min, zamiast 4500 obr / min obecnego 95-konnego silnika benzynowego 1,4, który osiągnął tylko 127 Nm. W ten sposób silnik zapewnia przyjemność z jazdy i oferuje optymalny rozruch dzięki korzystnej krzywej momentu obrotowego nawet przy niskich obrotach, a także jest bardziej komfortowy dzięki znacznemu wyciszeniu. Z kolei wysokoprężny silnik 1.6 Multijet o mocy 130 KM jest rekomendowany dla klientów instytucjonalnych, dużych flot samochodowych głównie ze względu na walory ekonomiczne.

Fiat Tipo
Fiat Tipo Cross i Panda Cross uzupełniają brakujące ogniwo marki Fiat o nadwozie typu crossover

FCA Bank wspiera sprzedaż Fiata

Wprowadzony na rynek w 2016 roku Fiat Tipo w ciągu zaledwie kilku lat stał się prawdziwą rodziną samochodów. Po pierwszej wersji sedana pojawiły się w 2017 roku wersje 5-drzwiowe i Kombi, do których dołączyły teraz zupełnie nowe Tipo Cross i Tipo Sport. Dzięki ciągłej modernizacji model ten stał się jednym z najbardziej chwalonych w swoim segmencie w całej Europie, gdzie przyczynił się do osiągnięć marki Fiat, osiągając ponad 75% wielkości sprzedaży na rynkach poza Włochami. W sumie od chwili wprowadzenia na rynek w regionie EMEA sprzedano ponad 700 000 modeli z rodziny Tipo.

Duży wpływ na sukces sprzedażowy m.in. modeli z gamy Tipo ma FCA Bank, wewnętrzny bank Fiat Chrysler Automobiles i Crédit Agricole Consumer Finance, który wspiera sprzedaż samochodów Fiata, zapewniając szeroką gamę rozwiązań finansowych, aby pomóc klientom w zakupie lub leasingu nowego Fiata Tipo Cross i innych modeli włoskiej marki. (ww)