Nowe modele BMW serii 3 i serii 5 z napędem hybrydowym typu plug-in
Bawarski koncern zapowiada, do końca 2023 r oferta modeli bezemisyjnych będzie obejmowała 25 pojazdów
28.01.2021

Nowe modele BMW serii 3 i serii 5 z napędem hybrydowym typu plug-in

BMW kontynuuje ofensywę w dziedzinie elektryfikacji, wprowadzając na rynek kolejne modele. Od marca 2021 roku będą dostępne do wyboru cztery hybrydowe modele typu plug-in w BMW serii 3 i aż pięć w BMW serii 5. W sumie BMW Group będzie oferować 15 modeli BMW i jeden model MINI z napędem hybrydowym typu plug-in.

Nowe rozwiązania w gamie modeli hybrydowych typu plug-in łączą walory nowego BMW serii 3 i nowego BMW serii 5 z zaawansowanym napędem elektrycznym. Charakterystyczny dla modelu system hybrydowy plug-in składa się z 2,0-litrowego 4-cylindrowego silnika benzynowego o mocy 163 KM i silnika elektrycznego. Razem generują moc systemową do 204 KM.

BMW 320e sedan



Oba silniki przenoszą moment napędowy za pośrednictwem 8-stopniowej skrzyni Steptronic na wszystkie cztery koła za pomocą systemu xDrive. Nowe BMW 320e Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w 7,6 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 225 km/godz. Osiągi dla nowego BMW 320e Touring wynoszą 7,9 sekundy i 220 km/godz., a dla nowego BMW 320e xDrive Touring - 8,2 sekundy i 219 km/godz. Nowe BMW 520e Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w 7,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 225 km/godz. Nowe BMW 520e Touring pokonuje standardowy sprint w 8,2 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 218 km/godz. W trybie całkowicie elektrycznym nowe modele hybrydowe plug-in z obu serii mogą osiągać prędkość maksymalną 140 km/godz.

Większy zasięg w trybie elektrycznym

Ze względu na zwiększoną wydajność silnika elektrycznego i dużą pojemność akumulatora wysokonapięciowego, nowe modele hybrydowe typu plug-in doskonale sprawdzają się w trybie jazdy miejskiej, na przykład dojazdy między domem a pracą. Opracowane w oparciu o najnowszą technologię ogniw akumulatorowych i wyprodukowane przez BMW Group, akumulatory litowo-jonowe oferują całkowitą zawartość energii 12,0 kWh i pojemność 34 Ah. Wartości zasięgu elektrycznego w cyklu testowym WLTP to 52 do 61 kilometrów dla nowego BMW 320e Limuzyna, 50 do 59 kilometrów dla nowego BMW 320e Touring, 46 do 57 kilometrów dla nowego BMW 320e xDrive Touring, 53 do 61 kilometrów dla nowego BMW 520e Limuzyna i od 52 do 57 kilometrów dla nowego BMW 520e Touring.

BMW 320e sedan



Na trasie akumulator wysokonapięciowy jest szczególnie wydajny dzięki odzyskowi energii hamowania. Standardowe kable do ładowania umożliwiają również ładowanie z konwencjonalnego gniazdka domowego, a także z Wallboxa i publicznych stacji ładowania. Akumulator wysokonapięciowy można ładować maksymalnie 3,7 kW od 0 do 80% jego całkowitej pojemności w 2,6 godziny i od zera do 100% w 3,6 godziny.

Usługi cyfrowe

BMW Live Cockpit Plus, w tym Connected Package Professional, będący standardowym wyposażeniem nowych modeli hybrydowych typu plug-in, umożliwia kierowcom korzystanie z wielu usług cyfrowych, z których część jest specjalnie zaprojektowana pod kątem jazdy w trybie elektrycznym. Dzięki usługom cyfrowym BMW eDrive Zone i BMW Points, kierowcy modeli BMW z napędem hybrydowym typu plug-in otrzymują dodatkowe funkcjonalności zachęcające do bezemisyjnej jazdy. Na przykład, gdy pojazd wjedzie do tzw. strefy zielonej eDrive, system sterowania hybrydowego napędu automatycznie aktywuje tryb jazdy wyłącznie elektrycznej. Już teraz z usługi BMW eDrive Zone można korzystać w ponad 80 europejskich miastach.

Modele hybrydowe plug-in BMW serii 3 i BMW serii 5 są również standardowo wyposażone w aktywną ochronę pieszych. Podczas jazdy na napędzie elektrycznym z prędkością do 30 km/godz. generowany jest charakterystyczny dźwięk zaprojektowany specjalnie dla zelektryfikowanych modeli BMW, aby ostrzegać pieszych i innych użytkowników drogi o zbliżającym się samochodzie. Ponadto, standardowe wyposażenie obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację z rozszerzonymi funkcjami (BMW 520e Limuzyna, BMW 520e Touring) lub automatyczną (BMW 320e Sedan, BMW 320e Touring) oraz ogrzewanie postojowe i klimatyzację. W razie potrzeby wnętrze pojazdu można wstępnie ogrzać lub schłodzić także przy pomocy aplikacji My BMW dostępnej na smartfonie. Bawarski koncern zapowiada, do końca 2023 r oferta modeli bezemisyjnych będzie obejmowała 25 pojazdów.