Nowa odsłona SEAT-a Ibizy i Arony
Nowe SEAT Ibiza oraz Arona
17.04.2021

Nowa odsłona SEAT-a Ibizy i Arony

Dwa modele SEAT-a – Ibiza i Arona – otrzymały pakiet gruntownych aktualizacji. Projektanci nie tylko dostosowali oba samochody do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, ale również odświeżyli ich stylistykę.

Nowe SEAT Ibiza oraz Arona zostały zaprojektowane, by odpowiedzieć na współczesne wymogi digitalizacji i dostępności w sieci. Podczas modernizacji modeli dla projektantów priorytetem było zachowanie charakteru i intuicyjności obsługi. Dzięki zupełnie nowemu stylowi projektowania oraz wykorzystaniu najnowszych dostępnych rozwiązań pojazdy uzyskały ulepszoną funkcjonalność i jakość wnętrza.

SEAT
Ibiza pozostaje istotnym autem dla sukcesu hiszpańskiej marki. Od momentu wprowadzenia go na rynek w 1984 roku, mały hatchback zajął pozycję najbardziej popularnego modelu, jaki kiedykolwiek opuścił linię produkcyjną marki SEAT

Miejska energia

Odświeżona Ibiza wyróżnia się bardziej dynamicznym designem, podkreślonym m.in. pełnymi światłami LED czy nowymi wzorami felg. Projektanci zadbali, by wyrazisty charakter miejskiego hatchbacka został oddany również w szczegółach stylistycznych, takich jak nowe oznaczenie modelu inspirowane odręcznym pismem na tylnej pokrywie bagażnika czy chromowane logo SEAT.

SEAT
Foto: 44 Ibiza wyróżnia się bardziej dynamicznym designem, podkreślonym m.in. pełnymi światłami LED czy nowymi wzorami felg

Offroadowy styl

Wygląd SEAT-a Arony również został efektownie odświeżony. Miejski SUV uzyskał bardziej agresywną, dynamiczną sylwetkę, szczególnie widoczną w wersji Xperience modelu. Projektanci zdecydowali się również na odświeżenie maski modelu, zamontowanie nowych zderzaków oraz odświeżenie kształtu lamp przeciwmgielnych. Z tyłu samochodu m.in. zamontowano nowy spoiler oraz również wprowadzono nowy styl pisma nazwy modelu inspirowany pismem odręcznym.

SEAT
Foto22: Dostępny w wyposażeniu system SEAT CONNECT zapewnia lepszą łączność z samochodem, pozwalając na zdalny dostęp do danych dotyczących stylu jazdy, pozycji zaparkowanego samochodu, czy informacji o tym, które drzwi pozostały otwarte Atrakcyjne wnętrze

Atrakcyjne wnętrze

Najwięcej zmian estetycznych i praktycznych modele doczekały się w środku. Wnętrza Ibizy i Arony zyskały między innymi nowe ambientowe podświetlenie LED oraz podświetlenie przeprojektowanych wlotów powietrza. Wyższy komfort jazdy zapewni również nowy design deski rozdzielczej w obu modelach, zapewniający bardziej intuicyjny dostęp do funkcji samochodów.

Oba modele zostały wyposażone w technologię Full Link we wszystkich wersjach wyposażenia, który umożliwia podróżnym dostęp do Android Auto i Apple CarPlay. W połączeniu z opcjonalnym bezprzewodowym ładowaniem indukcyjnym można zapomnieć o ładowarkach przewodowych w nowoczesnej kabinie. Z kolei system SEAT CONNECT zapewnia lepszą łączność z samochodem, pozwalając na zdalny dostęp do danych dotyczących stylu jazdy, pozycji zaparkowanego samochodu, czy informacji o tym, które drzwi pozostały otwarte. Użytkownicy mogą też wejść w zupełnie nowy poziom interakcji z odświeżonymi systemami multimedialnymi za pomocą ekranu o standardowej wielkości 8,25 cala lub opcjonalnemu systemowi nawigacji o przekątnej 9,2 cala. Z części usług można skorzystać głosowo, aktywując je poprzez hiszpańskie przywitanie „Hola Hola”.

SEAT
Foto: 77 W kabinie obu nowych modeli znajdziemy również dwa szybkie złącza typu USB-C. Co więcej, wbudowany system e-SIM oferuje możliwość skontaktowania się z usługami marki SEAT, za pomocą przycisku „Private Call”. Pozwala to na rozmowę z asystentem marki SEAT w języku kierowcy niezależnie od miejsca podróży. Producent podaje, że funkcja SEAT CONNECT będzie oferowana bez dodatkowych opłat przez rok od zakupu modelu

Bezpieczeństwo najważniejsze

Nowe Ibiza i Arona są oferowane z kompletem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, takich jak aktywny tempomat pozwalający na bezpieczną podróż na trasie w trybie półautonomicznym niezależnie od prędkości pojazdu. W wyposażeniu modelu znajdziemy również asystenta pasa ruchu Lane Assist, system monitorowania martwego pola Side Assist oraz system rozpoznawania znaków drogowych.

SEAT
Foto: 55 Do listy nowoczesnych technologii modeli SEAT Ibiza i Arona został dodany również asystent świateł drogowych High Beam Assist. Kiedy zaczyna zanikać światło dzienne, system automatycznie wykrywa pojazdy przed autem, w razie potrzeby przełączając oświetlenie między światłami drogowi i mijania

Wersje napędowe

Pod maską nowej Ibizy planowane jest pięć wersji silnikowych, z kolei w modelu Arona zapewniony będzie wybór czterech jednostek benzynowych. Wszystkie silniki w Aronie zostały wyposażone w turbosprężarkę, która w połączeniu z technologią bezpośredniego wtrysku oferuje rewelacyjne osiągi.

SEAT
Foto: 44 Podstawowy silnik w Ibizie to trzycylindrowy silnik 1.0 MPI z manualną 5-biegową skrzynią o 5 przełożeniach. Dzięki bezpośredniemu wtryskowi jednostka zachowuje rewelacyjną responsywność nawet przy niższych obrotach. Napęd zapewnia moc 80 KM oraz 93 Nm momentu obrotowego.

W obu odświeżonych modelach znajdziemy jednostki 1.0 TSI oraz 1.5 EcoTSI. Pierwszy wariant oferowany jest w odmianach o mocy 95 KM oraz 110 KM. Wersja 95-konna została połączona z manualną 5-biegową przekładnią, natomiast 110-konną wersję można wybrać z 6-biegową manualną przekładnią bądź z siedmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią automatyczną DSG.

Największy silnik oferowany w obu miejskich autach marki to czterocylindrowa jednostka 1.5 EcoTSI, który dzięki mocy wyjściowej 150 KM i 250 Nm momentu obrotowego zapewni wysokie osiągi przy zachowaniu zrównoważonej wydajności. (oprac. ww)