Moc postępu – nowa elektryczna Kia EV6
Moc postępu – nowa elektryczna Kia EV6
15.03.2021

Moc postępu – nowa elektryczna Kia EV6

Kia Corporation ujawniła pierwsze zdjęcia nadwozia i wnętrza modelu EV6 – pierwszego samochodu elektrycznego nowej generacji wyposażonego w akumulator. Nazwa wszystkich nowych elektrycznych modeli Kia typu BEV będzie zaczynać się od przedrostka EV. Po literach EV znajdzie się liczba, która odpowiada pozycji danego modelu w gamie marki Kia. Koreański koncern zapowiada światowa premierę elektrycznego EV 6 na drugą połowę marca.

Pierwszy samochód elektryczny nowej generacji (typu BEV) – skonstruowany na nowej platformie Electric-Global Modular Platform (E-GMP) – to crossover. EV6 jest też pierwszym z kilku nowych elektrycznych modeli, który potwierdza, że koreański koncern koncentruje się na elektromobilności.

- EV6 – jako pierwszy z gamy nowej generacji pojazdów typu BEV (Battery Electric Vehicle)
marki Kia – jest wizytówką nowoczesnych technologii, na czele z elektrycznym układem napędowym. Jesteśmy pewni, że EV6 to atrakcyjna propozycja na rynku samochodów elektrycznych nowej generacji – mówi Karim Habib, wiceprezes i dyrektor Global Design Center.

KIA
EV6 nie tylko prezentuje się bardzo efektownie, ale również łączy zaawansowane technologicznie funkcje z bogatą formą oraz zapewnia przestronne wnętrze, jak przystało na futurystyczny samochód elektryczny

EV6 został zaprojektowany zgodnie z nową filozofią designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, czerpiącą inspirację z kontrastów, które występują w naturze i w ludziach. W centrum tej filozofii znajduje się nowa stylistyka, która przywołuje pozytywne skojarzenia i emanuje energią oraz obfituje w kontrastowe połączenie ostrych elementów i mocno wyrzeźbionych kształtów.

Nadwozie – detale elektrycznego auta przyszłości

Wygląd zewnętrzny EV6 jest odzwierciedleniem filaru „Moc postępu”. Jego design jest ewolucją mocnych stron dotychczasowej stylistyki marki Kia.

KIA
Efektowne i eleganckie oświetlenie wyróżnia EV6

Charakterystyczne światła do jazdy dziennej prezentują się elegancko i nowocześnie zarazem. Stanowią one integralną część „cyfrowej twarzy tygrysa” zaprojektowanej dla przyszłych samochodów elektrycznych, która jest rozwinięciem osłony chłodnicy w stylu „Tiger Nose”. Oświetlenie ma tzw. dynamiczny wzór. Szeroki i wąski wlot powietrza poniżej świateł optycznie poszerza przód samochodu i podkreśla jego nowoczesny wygląd. W celu optymalizacji przepływu powietrza pod autem zastosowano płaską podłogę, która zapewnia optymalną aerodynamikę.

Z profilu EV6 przypomina crossovera – jego sylwetka jest jednocześnie nowoczesna, elegancka i aerodynamiczna. Kontrastuje ona z ostrymi liniami i zaawansowanymi technologicznie detalami. Zachodząca na dach przednia szyba dodaje dynamiki, podobnie jak wyraźnie zaznaczone tylne nadkola. Główna linia nadwozia przebiega wzdłuż dolnej linii okien i wygina się w górę w kierunku nadkoli tylnych kół, optycznie wydłużając profil auta.

Pochylony słupek C, dzięki czarnej błyszczącej nakładce, wizualnie poszerza powierzchnię szyb. Jego kształt został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki. Spojler na dachu odpowiada za kierowanie powietrze w dół, w kierunku spojlera, który znajduje się nad tylnymi światłami.

KIA
Design EV6 jest wynikiem współpracy wszystkich trzech studiów projektowych Kia – w Namyang (w Korei), we Frankfurcie (w Niemczech) oraz w Irvine (w Kalifornii, w USA)

Wnętrze – nowoczesne i przestronne

Przestronność wnętrza Kia EV6 to zasługa nowej platformy E-GMP zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych nowej generacji. Zapewnia ona znacznie większą przestrzeń w kabinie w porównaniu z poprzednimi samochodami elektrycznymi marki Kia, skonstruowanymi na płytach podłogowych istniejących wcześniej modeli. Wnętrze EV6 charakteryzuje się wykorzystaniem przestrzeni w innowacyjny sposób, co zapewnia wyjątkowe doznania.

Jednym z elementów wnętrza, który natychmiast przyciąga uwagę jest potężny, bezramkowy, zakrzywiony ekran o wysokiej rozdzielczości, na którym wyświetlane są wskaźniki oraz informacje systemu multimedialnego. Prosta forma szerokiego ekranu oraz smukła deska rozdzielcza potęgują wrażenie przestronności wnętrza. Dzięki minimalnej liczbie tradycyjnych przycisków i pokręteł kabina jest bardzo uporządkowana.

KIA
Pod ekranem umieszczono panel sterowania klimatyzacją przy pomocy dotykowych pól. Poniżej niego konsola środkowa odchyla się w kierunku przodu samochodu, co potęguje poczucie przestrzeni zwłaszcza u kierowcy i pasażera przedniego fotela

Fotele są smukłe, mają lekką konstrukcję i są nowocześnie stylizowane. Pokrywa je nowoczesny, atrakcyjny wizualnie i wytrzymały materiał otrzymany z recyklingu tworzyw sztucznych. Przednie fotele również zaprojektowano tak, aby potęgowały wrażenie przestronności kabiny.

Kia EV6 będzie miała światową premierę jeszcze w marcu 2021 roku. Wydarzenie będzie transmitowane przez internet. (ww)