Mercedes A250e: mały, kolorowy i luksusowy sedan
Mercedes A250e
20.04.2021

Mercedes A250e: mały, kolorowy i luksusowy sedan

Czterodrzwiowy sedan Mercedesa klasy A ma dynamiczne i zwarte proporcje z krótkimi zwisami. Cała gama "A" marki jest wyposażona w nowoczesne, efektywne silniki, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i.....bardzo kolorowe wnętrze. Dodatkowo, Mercedes A250e ma napęd hybrydowy.


Mercedes A250e mimo, że należy do najmniejszych luksusowych limuzyn z gwiazdą na masce, wyróżnia się wysoką funkcjonalnością, w tym sporą przestrzenią na wysokości ramion i łokci oraz nad głowami. Auto wizualnie przypomina model CLA, ale ma wyżej poprowadzony dach, jest dłuższe, a drzwi są wyposażone w ramki.

Archiwum Nowoczesnej Floty
Mercedesa A250e można ładować za pomocą złącza CCS prądu stałego


Wartym podkreślenia jest to, że "A" limuzyna charakteryzuje się najmniejszym oporem aerodynamicznym spośród wszystkich seryjnych aut świata za sprawą powierzchni czołowej o wartości 2,19 m², czyli mniejszej niż w CLA. Deklasuje nawet bratnią klasę A hatchback pod względem aerodynamiki. Z wynikiem Cd = 0,22 nowy model stoi na równi ze światowym rekordzistą w tym względzie, modelem CLA Coupé.

Archiwum Nowoczesnej Floty
W Mercedesach wnętrze jest zawsze najwyższej jakości


Pod względem ilości miejsca nad głowami z tyłu (944 mm) model plasuje się na szczycie swojego segmentu, ale okupione to jest nisko posadowionymi fotelami, co dla niektórych jest plusem, a dla innych będzie minusem. Pojemność bagażnika spadła z 405 do 345 litrów, gdyż ważące 150 kg akumulatory znajdują się za tylnymi siedzeniami.

Jak większość hybryd, Mercedes A250e ma zmniejszony zbiornik paliwa (z 43 do 35 litrów), co podczas jazdy w trasie skutkuje mniejszym zasięgiem. Niewątpliwym plusem jest możliwość bezemisyjnej jazdy na prądzie dzięki akumulatorowi o pojemności 15,6 kWh. Dane homologacyjne wskazują na możliwość przejazdu niemal 70 km na prądzie, jednak podczas testu prąd wyczerpywał się po ok. 50 km.

Archiwum Nowoczesnej Floty
Tablica wskaźników A250e w prostym ustawieniu "analogowym"


Bardzo pozytywnym zaskoczeniem było zainstalowanie złącza CCS, które pozwala "połykać" szeroki strumień elektronów w trybie DC nawet z "prędkością" 22 kW. Na klapce zamykającej gniazdo ładowania w wyraźny sposób zakomunikowano zakaz korzystania z przedłużacza podczas ładowania z gniazdka. Nie próbowałem, ale najprawdopodobniej system auta wykryje parametry pozanormatywne i ładowanie się nie aktywuje.

Auto wyróżnia niemal nieograniczoną możliwość ustawienia wyświetleń tablicy wskaźników. Jest ona podzielona na 3 moduły, z których każdy można konfigurować na kilka sposobów. Daje to możliwość....336 różnych ustawień wyglądu tablicy, od bardzo ascetycznego, ograniczającego się do "analogowych" wyświetleń głównych wskazań, aż po przeładowane danymi wskazania licznych parametrów jazdy (8 ustawień modułu pierwszego x 7 ustawień modułu drugiego x 6 ustawień modułu trzeciego....uffff). Każdy znajdzie ustawienie, które jemu odpowiada.

Archiwum Nowoczesnej Floty
Możliwości ustawienia wskazań jest 336 - tu wersja przeładowana informacjami


Drzwi kierowcy są pełne przycisków i suwaków. Możemy podgrzewać bądź wentylować fotele, a w dolnej części siedziska znajduje się centrum sterowania dodatkowymi ustawieniami fotela. Dzięki niemu mamy możliwość precyzyjnego dostosowania ustawień m.in. odcinka lędźwiowego.
W związku z koniecznością umieszczenia wielu przełączników na drzwiach klamka je otwierająca znajduje się bliżej słupka środkowego niż byśmy się spodziewali - wymaga nauczenia się, by ją bezwzrokowo pewnie chwytać.

Archiwum Nowoczesnej Floty
Fotele są ogrzewane i wentylowane


Kolejnym elementem, który można dopasowywać do upodobań, humoru lub pory dnia jest kolorystyka oświetlenia ambientowego. Listwa i otwory wentylacyjne w konsoli środkowej - ich kształt przywodzi na myśl silniki odrzutowe - zaczynają mienić się w kolorach, których nazwy mogą stymulować naszą wyobraźnię: ocean blue, purply sky, fire red, jungle green czy fire red.....Prócz wstępnie zdefiniowanych barw możemy wybrać inne opcje - nastrojowe oświetlenie jest dostępne nawet w 64 różnych odcieniach.

W Mercedesie A250e nie zrezygnowano z charakterystycznej dla aut z gwiazdą dźwigienki do ustawienia przełożeń automatycznej skrzyni biegów. Manetki przy kierownicy mają podwójną funkcję; w trybach "nieekologicznych" służą do zmiany biegów, a w trybach "ekologicznych" do zmiany poziomu rekuperacji.

Archiwum Nowoczesnej Floty
Tradycyjna dźwigienka zmiany ustawień napędów to "dziedzictwo" Mercedesa


Napęd to silnik 4 cylindrowy o pojemności 1,3 litra, który dzięki elektrycznemu wspomaganiu osiąga moc 218 KM ( 163 KM w wersji niehybrydowej). Auto oferuje przyspieszenie w 6,7 sek. do setki. Dzięki kombinacji dwóch napędów możemy osiągnąć bardzo niskie zużycie paliwa. Podczas testu przejechałem 558 km, z czego 266 km na prądzie. Ze względu na odcinki przejechane bez użycia silnika spalinowego średnie zużycie paliwa wyniosło tylko 4,9 l/100 km.

Mercedes A 250e ma najnowsze systemy wspomagające kierowcę, zapewniające najwyższy poziom aktywnego bezpieczeństwa w segmencie. Udoskonalone kamera i radary pozwalają mu „widzieć” drogę do 500 m w przód, a funkcje asystujące do swego działania wykorzystują też dane z map i nawigacji. Pozwala to regulować prędkość auta np. podczas zbliżania się do zakrętów, skrzyżowań lub rond. Na pokładzie są także inne systemy, m.in. Active Emergency Stop Assist, który w razie konieczności samoczynnie wyhamuje samochód na swoim pasie. Miałem wrażenie pewnej nadreaktywności tego systemu - przedwcześnie sygnalizował mogące nastąpić ostre hamowanie awaryjne oraz napinał pasy.

Kluczowe wymiary nowej limuzyny klasy A:

• Długość/szerokość/wysokość: 4549/1796/1446 mm
• Rozstaw osi: 2729 mm
• Przestrzeń nad głową z przodu/z tyłu: 1024/944 mm
• Szerokość na wysokości łokci z przodu/z tyłu: 1457/1446 mm
• Szerokość na wysokości ramion z przodu/z tyłu: 1400/1372 mm
• Rzeczywiste miejsce na nogi z przodu/z tyłu: 1062/861 mm.

Mercedes A250e to mały i luksusowy sedan. Liczne systemy bezpieczeństwa i mnogość ustawień indywidualizacji wyglądu wnętrza są bardzo mocną stroną auta. Do tego napęd hybrydowy, który w codziennym użytkowaniu zmniejsza ogólne zużycie paliwa, a podczas jazdy miejskiej pozwala na jazdę bezemisyjną.