Jeep: wersje hybrydowe modeli Compass i Renegade niebawem w Europie
Modele Renegade i Compass 4xe Plug-in-Hybrid dostępne będą także w w edycji specjalnej „Upland"
21.01.2022

Jeep: wersje hybrydowe modeli Compass i Renegade niebawem w Europie

W marcu tego roku Jeep wprowadzi na europejski rynek nowe, hybrydowe wersje modeli Renegade i Compass 4xe Plug-in-Hybrid. To kontynuacja wprowadzenia gamy Jeepów z takim właśnie napędem.Marka zapowiada także wprowadzenie na rynek latem tego roku wersji 4xe nowego Jeepa Grand Cherokee. W sumie gama Jeepów z układem hybrydowym będzie obejmowała modele Renegade, Compas i Grand Cherokee.

Jeep
Jeep Renegade 4xe Plug-in-Hybrid

Nowa opcja hybrydowo-elektryczna

W nowych modelach Renegade i Compass 4xe Plug-in-Hybrid debiutuje zaawansowany układ hybrydowy z nowym, czterocylindrowym silnikiem benzynowym turbo o pojemności 1,5 litra z rodziny „Global Small Engine”, o mocy 130 KM i 240 Nm maksymalnego momentu obrotowego, zestawionym z nową, 7-biegową, dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią biegów 7HDT300.

Układ napędowy obejmuje wbudowany 48-woltowy silnik elektryczny o mocy 15 kW (20 KM) i momencie obrotowym 55 Nm, co przekłada się na moment 135 Nm na wejściu do skrzyni biegów, który może napędzać koła nawet po wyłączeniu silnika spalinowego. W porównaniu do poprzednich modeli benzynowych, nowe wersje mają nawet o 15% niższe zużycie paliwa i emisji CO2.

Jeep
Jeep Compass 4xe Plug-in-Hybrid

Zalety trybu elektrycznego

Poszczególne funkcje tego napędu pozwalają na poruszanie się w trybie elektrycznym („funkcje EV").

• Cichy rozruch: uruchamianie samochodu bez konieczności włączania silnika benzynowego.
• Odzyskiwanie energii, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, podczas gdy samochód zwalnia („e-Coasting”) i hamuje („Regenerative Braking”).
• „Boost & Load Point Shift”: pozwala na zwiększenie momentu obrotowego na kołach dzięki silnikowi elektrycznemu wspomagającemu silnik benzynowy.
• „Electric Drive”: samochód może poruszać się cicho i przy zerowej emisji spalin, korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego, przy wyłączonym silniku benzynowym.

Jeep
Wewnątrz kabiny hybrydowego Jeepa Compass panuje wyjątkowa cisza

Oba modele mogą pracować w różnych wariantach jazdy, korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego (i przy wyłączonym silniku benzynowym). Jest to możliwe dzięki gamie elektrycznych trybów pracy, znanych jako „EV capabilities", które obejmują:

• „e-Launch”: uruchamianie samochodu wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego, podczas startu lub ponownego ruszania np. na światłach.
• „e-Creeping”: silnik elektryczny zapewnia możliwość ruszania zwykle spotykaną w pojazdach ze skrzynią automatyczną, dla prędkości, która może wahać się
od 0 km/h do prędkości uzyskiwanej przy wolnych obrotach silnika benzynowego na pierwszym biegu lub na biegu wstecznym (na przykład podczas manewrowania).
• „e-Queueing”: samochód może poruszać się w korku ulicznym, stając i ruszając w trybie całkowicie elektrycznym.
• „e-Parking”: ułatwienie manewrów parkowania, które mogą być wykonywane wyłącznie przy użyciu napędu elektrycznego, aby zapewnić praktyczną i cichą jazdę.

„EV capabilities" są dostępne w zależności od stanu naładowania akumulatora i wymaganej mocy wyjściowej.

Jeep
Ekskluzywne wykończenie wnętrza Renegade w specjalnej edycji "Upland"

„Upland” - ekskluzywna edycja premierowa

Modele Renegade i Compass 4xe Plug-in-Hybrid dostępne będą także w w edycji specjalnej „Upland". Edycja ta wyróżnia się wyjątkowymi detalami estetycznymi i zastosowaniem ekologicznych materiałów oraz przyjaznych dla środowiska lakierów i elementów wykończenia. (ms)