Hyundai KONA Hybrid: nowy horyzont mobilności
KONA Hybrid dostępna jest w trzech wersjach wyposażenie: Comfort, Style oraz Premium
01.09.2021

Hyundai KONA Hybrid: nowy horyzont mobilności

Hyundai KONA Hybrid to trzeci model w gamie tego wielokrotnie nagradzanego SUV-a. Kuracja odmładzająca rodziny modeli KONA jest odpowiedzią na trendy rynku europejskiego, który oczekuje ekomobilności od samochodów typu SUV.


Nazwa modelu KONA pochodzi od miejscowości Kona na wyspie Hawaii, zwanej także Wielką Wyspą, należącej do archipelagu Hawajów. Wersja KONA Hybrid jest naturalnym rozszerzeniem zarówno rodziny SUV-ów KONA, jak i całej ekologicznej gamy modeli Hyundai. Dostępny na rynku od 2017 Hyundai KONA przeszedł ostatnio kuracje odmładzającą i jest oferowany z trzema rodzajami napędu: benzynowym, hybrydowym oraz w pełni elektrycznym.

 

Hyundai Kona_NF
Hyundai KONA Hybrid jest wyposażony w silnik benzynowy oraz elektryczny, które współpracują ze sobą


W testowanym przez redakcję modelu KONA Hybrid zastosowano czterocylindrowy silnik 1.6 GDI Kappa z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Jednostka napędowa zapewnia maksymalną moc 105 KM i moment obrotowy 147 Nm. Silnik elektryczny z magnesami trwałymi dostarcza 43,5 KM oraz maksymalny moment obrotowy w wysokości 170 Nm. Polimerowa bateria litowo-jonowa o pojemności 1,56 kWh zapewnia wyjątkową wydajność ładowania i rozładowania, optymalizując moc wyjściową akumulatora wysokiego napięcia i umożliwiając szybką regenerację. W połączeniu z układem napędowym o mocy 141 KM i 265 Nm momentu obrotowego KONA Hybrid oferuje dynamiczne wrażenia z jazdy niskie zużycie paliwa. W trakcie testu, średnio na poziomie 5 l 100/km. W wersji hybrydowej napęd KONY wyróżnia się wysoką kultura pracy. Podczas jazdy niezauważalnie  przełącza się między silnikiem spalinowym i elektrycznym, a czasami włącza obie jednostki napędowe równocześnie. Układ hamowania odzyskowego wykorzystuje silnik elektryczny do spowalniania samochodu, jednocześnie ładując akumulator.

 

Hyundai Kona_NF
Ekran dotykowy 10,25” obsługuje funkcje Apple CarPlay™ i Android Auto™, które pozwalają podłączyć smartfon i korzystać z telefonu oraz używać aplikacji na dużym wyświetlaczu samochodu


W hybrydowej wersji modelu KONA zastosowano Blue Link, czyli system łączności z pojazdem, który wykorzystuje wbudowaną do samochodu telematykę. Dzięki temu systemowi kierowca może m. in. zdalnie zamknąć lub otworzyć pojazd za pomocą aplikacji na smartfona. Opcjonalny system multimedialny z nawigacją wyświetla szeroki zakres przydatnych informacji na dzielonym ekranie dotykowym o przekątnej 10,25 cala oraz zapewnia obsługę głosową w sześciu językach przy wykorzystaniu technologii gromadzenia danych w chmurze. Wyświetlacz pozwala na dzielenie widoku na dwa ekrany oraz na edycję widżetów i ikon. Wybierając standardowy system łączności, kierowca korzystając z wyświetlacza radia może zobaczyć zawartość swojego smartfona na 7-calowym wyświetlaczu za pomocą funkcji Android Auto i Apple CarPlay.

 

Hyundai Kona_NF
W trybie sportowym kierowca może używać łopatek pod kierownicą i ręcznie zmieniać biegi


Oprócz tego KONA Hybrid została wyposażona w usługę Hyundai LIVE dostępną z nawigacją satelitarną. Użytkownik otrzymuje bezpłatną pięcioletnią subskrypcję na tę usługę, która dostarcza bieżące informacje o pogodzie, ruchu drogowym, wolnych miejscach parkingowych oraz stacjach ładowania, a także umożliwia w czasie rzeczywistym wyszukiwanie miejsc, którymi zainteresowany jest użytkownik pojazdu.

Duży kolorowy wyświetlacz komputera pokładowego posiada grafiki specjalnie przygotowane dla wersji hybrydowej. Dodatkowo opcjonalny wyświetlacz Head-up dostarcza informacje istotne dla kierowcy na linii wzroku. Pozwala to na szybsze przetwarzanie informacji oraz ułatwia utrzymanie uwagi na drodze.

 

Hyundai Kona_NF
Podstawowy motor spalinowy wspomaga wydajny silnik elektryczny o moc 32kW, który zapewnia mnóstwo momentu obrotowego


Aby upewnić się, że telefony użytkowników są zawsze naładowane, KONA Hybrid został również opcjonalnie wyposażona w bezprzewodową indukcyjną podkładkę ładującą (standard Qi) do telefonów komórkowych. KONA Hybrid dostępna jest w trzech wersjach wyposażenie: Comfort, Style oraz Premium. Do wersji z napędem hybrydowym można zamówić pakiety znane już z wersji spalinowych. Ceny modelu w wersji bazowej Comfort z upustami startuje z poziomu 101 500 zł. Testowany egzemplarz w wersji Premium to już wydatek rzędu 123 500 zł.