Golf GTI Clubsport 45 w jubileuszowej edycji
Szeroka indywidualizacja sprawia, że VW Gplf Clubsport 45 już znajduje się w zainteresowaniu kolekcjonerów marki
27.02.2021

Golf GTI Clubsport 45 w jubileuszowej edycji

45 lat temu Volkswagen wprowadził do sprzedaży specjalną edycję VW Golfa w wersji GTI.
W tamtym czasie nikt w Volkswagenie nie zdawał sobie sprawy, że Golf GTI będzie jednym z najpopularniejszych kompaktowych samochodów sportowych na świecie. Ale tak właśnie się stało - od wyprodukowania 5 000 aut, które pierwotnie planowano, po znacznie ponad 2,3 miliona pojazdów obecnie.

W 2021 roku Volkswagen świętuje 45. urodziny tego kultowego modelu jubileuszową wersją: Golfem GTI Clubsport 45 – w tym jego limitowaną serią o mocy 300 KM.

Szeroka indywidualizacja sprawia, że Clubsport 45 już znajduje się w zainteresowaniu kolekcjonerów marki. Pierwsza przedsprzedaż w wybranych krajach europejskich rozpocznie się 1 marca. Cena w Niemczech: od 47 790 euro.

Volkswagen
Golf GTI Clubsport


Nawet „standardowy” Golf GTI Clubsport różni się technicznie od klasycznego Golfa GTI, oferując takie funkcje, jak 55-konny silnik z turbodoładowaniem (TSI) i specjalny tryb jazdy na torach wyścigowych. Wizualnymi elementami wersji Clubsport są większe wloty powietrza, specjalnie zaprojektowany spojler dachowy oraz oddzielny sportowy układ wydechowy.

Clubsport 45 jest przygotowany do indywidualnej adaptacji i wymagań użytkownika. Na zewnątrz znajduje się efektowny czarny dach z czarnym spojlerem dachowym nawiązując do obramowanej na czarno tylnej szyby pierwszego Golfa GTI. Pakiet Race, który jest dostępny w standardzie dla Golfa GTI Clubsport 45, obejmuje również m.in. 19-calowe felgi aluminiowe Scottsdale w błyszczącym czarnym wykończeniu z wąskimi prążkami w kolorze czerwonym Tornado. Pakiet Race obejmuje także sportowy układ wydechowy bez ogranicznika V-max (w przeciwnym razie maksymalna prędkość byłaby ograniczona do 250 km/godz.). Seria Clubsport 45 jest również doposażona w reflektory matrycowe IQ. Light LED z czerwonym paskiem ozdobnym, które znajdują się we wszystkich wersjach GTI.

Volkswagen
Golf GTI Clubsport

We wnętrzu jubileuszowego modelu również widać klasyczne elementy dla wersji GTI. Zdobienia obejmują napis GTI na oparciach przednich sportowych foteli premium zaś cyfra „45” podkreśla sportowy charakter wielofunkcyjnej kierownicy. Wraz z nowym Golfem GTI Clubsport 45, Volkswagen otwiera nowy rozdział w wersjach GTI o wysokich osiągach.

Pierwszy Golf GTI Clubsport został wprowadzony na rynek w 2016 roku, w 40. urodziny kultowego samochodu sportowego. Ten pierwszy członek serii Clubsport osiągał moc 265 KM i mógł dostarczyć 290 KM za pomocą turbodoładowania. W tym samym roku pojawił się również Golf GTI Clubsport S, który miał stale osiągalną maksymalną moc 310 KM. Jesienią 2020 roku Volkswagen wypuścił na rynek nowego Golfa GTI Clubsport. W modelu tym po raz pierwszy w historii zintegrowano standardową elektromechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego z blokadą przedniej osi z siecią menedżerów dynamiki jazdy - podobnie jak w nowej edycji Clubsport 45. To inteligentne połączenie wyznacza nowy standard w dynamice jazdy. (ww)

Volkswagen
W standardzie dla Golfa GTI Clubsport 45, obejmuje również m.in. 19-calowe felgi aluminiowe Scottsdale w błyszczącym czarnym wykończeniu z wąskimi prążkami w kolorze czerwonym Tornado