Elektryczne Volvo EX90: życie jest łatwiejsze
Jest to pierwszy model Volvo wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe
14.11.2022

Elektryczne Volvo EX90: życie jest łatwiejsze

Volvo zaprezentowało ostatnio swój najnowszy model elektrycznego Volvo EX90. Samochód naszpikowany jest umikatowymi rozwiązaniami syztemowymi. Np. korzystanie z tego auta dodatkowo ułatwia aplikacja Volvo Cars na smartfony, czyli mobilna platforma, w której w jednym miejscu zgromadzono szeroką gamę usług i funkcji związanych z tym rodzinnym SUV-em.


Dzięki  specjalnie dedykowanej aplikacji Volvo Cars łatwe jest poszukiwanie ogólnodostępnej stacji ładowania, opłacenie za ładowanie, zarządzanie inteligentnym ładowaniem w domu, zaplanowanie bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania czy po prostu odblokowanie zamka bez użycia kluczyka.

Volvo
Volvo EX90

Funkcjonalne wnętrze

We wnętrzu tego w pełni elektrycznego flagowego SUV-a zainstalowano dwa jasne wyświetlacze, które zapewniają łatwy dostęp do wszystkich funkcji wraz z czytelnymi komunikatami dostosowanymi do sytuacji. Najwyższej klasy funkcje informacyjno-rozrywkowe i łączność tworzą płynne połączenie między samochodem a domem. Volvo EX90 posiada wbudowany szeroki pakiet aplikacji i usług Google, w tym funkcję zdalnego sterowania za pośrednictwem asystenta Google Assistant.

Volvo
Volvo EX90


Ponadto w systemie informacyjno-rozrywkowym na wyświetlaczu centralnym można sprawdzić dostępność punktów ładowania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Google Maps. Wyświetlane są tylko najpotrzebniejsze komunikaty. Wyświetlacze w części centralnej i naprzeciwko kierowcy dostarczają informacji w sposób inteligentny, a ponadto można je dostosować do własnych preferencji. Volvo EX90 będzie również kompatybilne z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay lub Android Auto.

Volvo
Volvo EX90


Volvo EX90 będzie pierwszym samochodem Volvo wyposażonym w najwyższej jakości system audio Dolby Atmos z 25 głośnikami opracowany przez firmę Bowers & Wilkins, zapewniający idealny odbiór dźwięku w całej kabinie.

Ładowanie dwukierunkowe

Volvo EX90 będzie korzystać z technologii Plug and Charge. Po udostępnieniu funkcji będzie można po prostu podłączyć samochód do ogólnodostępnej stacji ładowania, która obsługuje tę technologię, a ładowanie rozpocznie się automatycznie. Zostanie również uwzględniona możliwość płatności.

Volvo
Volvo EX90


Jest to też pierwszy model Volvo wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia wykorzystująca akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego samochodu Volvo. Funkcja ładowania dwukierunkowego początkowo pojawi się na wybranych rynkach. Sprawdzany jest również wariant umożliwienia klientom sprzedaży energii z powrotem do sieci, aby stworzyć wirtualną elektrownię połączonych ze sobą urządzeń. Może to przyczynić się do powstania bardziej wydajnego i stabilnego systemu o niższym śladzie CO2.

Volvo
Volvo EX90

Bezprzewodowa technologia kluczyka

W modelu Volvo EX90 wprowadzono bezprzewodową technologię kluczyka, co oznacza, że można zostawić kluczyk w domu i łatwo odblokować samochód za pomocą telefonu komórkowego. Opracowano technologię w oparciu o standard UWB, która będzie kompatybilna z szeroką gamą marek i modeli telefonów, co w razie potrzeby pozwoli na dzielenie się kluczykiem z rodziną i znajomymi.

Volvo
Volvo EX90


Warto dodać, że integracja z urządzeniami obsługującymi Google Assistant zapewnia bezproblemowe korzystanie z tej funkcji podczas przemieszczania się między samochodem a domem. Wystarczy poprosić Google o zablokowanie, włączenie lub wyłączenie Volvo EX90 za pomocą urządzenia obsługującego Google Assistant. Można także w każdej chwili sprawdzić poziom naładowania baterii.

Producent twierdzi, że życie z Volvo EX90 staje się łatwiejsze. Życie potwierdzi słuszność tego stwierdzenia. (ms)