Brukselska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV silnikiem Wankla
Model zaprezentowany w Brukseli to Edition R – wersja, która będzie dostępna w gamie Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV
14.01.2023

Brukselska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV silnikiem Wankla

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV, model hybrydowy typu plug-in, który wykorzystuje silnik Wankla, jako generator napędu, zadebiutował właśnie podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli.Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV to szeregowa hybryda typu plug-in, która zapewnia nowe sposoby wykorzystania samochodu, jako pojazdu z napędem elektrycznym z zasilaniem akumulatorowym. Auto ma zasięg 85 km na w pełni naładowanym akumulatorze wysokonapięciowym – to wystarcza do codziennej jazdy – ale równocześnie oferuje możliwość wykorzystania generatora energii elektrycznej do jazdy na długich dystansach. Przez całą podróż pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym.

Mazda
MX-30 e-Skyactiv R-EV

Silnik rotorowy BC

Mazda zdecydowała się na zastosowanie silnika rotorowego do zasilania generatora, wykorzystując wyjątkową zdolność silnika Wankla do wytwarzania wymaganej mocy przy użyciu niewielkiej jednostki napędowej. Opracowany od podstaw silnik rotorowy 8C umieszczono pod maską obok generatora i silnika elektrycznego o dużej mocy. Ten kompaktowy, elektryczny zespół napędowy jest sparowany z akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 17,8 kWh i 50-litrowym zbiornikiem benzyny, tworząc unikatowy, szeregowy układ hybrydowy typu plug-in o bardzo konkurencyjnym całkowitym zasięgu.

Mazda
MX-30 e-Skyactiv R-EV


MX-30 e-Skyactiv R-EV przynosi rozwiązania również dla kierowców prowadzących aktywny tryb życia, oferując takie funkcje, jak możliwość ładowania 2- lub 3-fazowym prądem przemiennym (AC) i szybkiego ładowania prądem stałym (DC), gniazdo o mocy 1500 W i trzy tryby jazdy dostosowane do różnych sytuacji na drodze: Normal, EV i Charge. Ponadto, dzięki mocnemu silnikowi elektrycznemu o mocy 125 kW, zapewnia nawet nieco lepsze osiągi niż w pełni elektryczna Mazda MX-30.

Mazda
MX-30 e-Skyactiv R-EV

Wersja Edition R

Model zaprezentowany w Brukseli to Edition R – wersja, która będzie dostępna w gamie Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV. Projekt ten charakteryzuje się wykończeniem lakierem Maroon Rouge Metallic, co jest nawiązaniem do barwy dachu pierwszego pojazdu osobowego Mazdy – R360 Coupe – jako unikalnym i charakterystycznym dla Mazdy kolorem dla zaakcentowania słupków i krawędzi dachu. Reszta nadwozia i wnętrze samochodu wykończone są w kolorze czarnym.

Mazda
MX-30 e-Skyactiv R-EV


Edition R wyróżniają także elementy stylistyczne, takie jak emblemat w kształcie wirnika rotorowego (charakterystyczna figura trójkąta z lekko zaokrąglonymi bokami) wytłoczony w zagłówkach przednich foteli i zdobiący dywaniki podłogowe.

Dilerzy Mazdy w Polsce rozpoczynają przyjmowanie zamówień na MX-30 e-Skyactiv R-EV w poniedziałek, 16 stycznia. Ceny samochodu w bogato wyposażonej wersji Prime-Line zaczynają się od 161 100 zł. (ms)