Abarth 959: osiągi i styl spod znaku Skorpiona
Nowa gama Abartha 595 jest wyposażona w silnik 1.4 T-jet
18.01.2021

Abarth 959: osiągi i styl spod znaku Skorpiona

Marka spod znaku Skorpiona  pokazuje swój „pazur” na początku 2021 r., prezentując nową gamę 595. Ikona marki, która, jak pokazuje jej historia, doskonale uosabia dwie „dusze” marki: osiągi i styl.

Cztery wersje odświeżonej gamy, 595, Turismo, Competizione i Esseesse, prezentują nowe kolory, szlachetne materiały wykończeniowe, nowe detale stylistyczne, zaawansowane technologie i nowe możliwości personalizacji, podkreślające niuanse charakteru Abartha.

„Abarth 595 to historia sukcesu z „duszą”, która podbiła i nadal angażuje tysiące entuzjastów na całym świecie. Wokół marki ze znakiem Skorpiona powstała wyjątkowa w branży motoryzacyjnej społeczność. W zakończonym właśnie 2020 roku, pozytywny trend utrzymywał się, a udział w rynku wzrósł o prawie 50% w porównaniu do roku ubiegłego.

Abarth
Gama modeli Abarth

Nowa gama Abarth 595, Turismo, Competizione i Esseesse

Dostępne w wersji hatchback i cabrio, modele z gamy Abarth 595 łączą wyjątkowe cechy podkreślające ich sportowy charakter i przyczyniające się do poprawy osiągów. Cztery poziomy wyposażenia oferują moc od 145 do 180 KM, są zgodne z normą Euro 6D Final.
Pełna charakteru wersja 595 jest punktem wejścia do świata Abartha i oferuje w standardzie wyposażenie potrzebne, aby zapewnić przyjemność z jazdy, typową dla samochodów spod znaku Skorpiona. Przede wszystkim selektor trybu Sport, który w nowej gamie nazywa się trybem Skorpiona „Scorpion”. Naciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej umożliwia maksymalne dostarczenie momentu obrotowego, kalibrację wspomagania kierownicy i ostrzejszą reakcję silnika na pedał przyspieszenia. Jeśli chodzi o technologię, wersja 595 ma w standardowym wyposażeniu radio z 7-calowym ekranem dotykowym, a ku uciesze entuzjastów Abartha, dostępny jest nowy ekran powitalny. Na zamówienie, dostępna jest funkcja kompatybilności z Apple CarPlay i Android Auto.

Szybkie przyspieszanie i skuteczne hamowanie to podstawa sportowej jazdy i przyjemności; 595 jest wyposażony w wysokowydajny układ hamulcowy charakterystyczny dla Abartha, zapewniający maksymalne bezpieczeństwo dzięki 284-milimetrowym przednim tarczom wentylowanym i 240-milimetrowym tarczom tylnym. 595 Turismo i Competizione zostały również odświeżone, pod względem technicznym i stylistycznym.

595 Turismo prezentuje odświeżone wnętrze, począwszy od ekskluzywnych skórzanych foteli z nowymi wykończeniami, oferując możliwość wyboru spośród różnych odcieni, w tym nowego brązowego koloru Helmet Brown. Jeśli chodzi o kolory nadwozia, główną nowością 595 Competizione jest nowy, matowy lakier Niebieski Rally, kolor inspirowany Fiatem 131 Abarth Rally z lat 70. XX wieku, natomiast nowe 17-calowe felgi aluminiowe są ukłonem w stronę Lancii Delta Rally Integrale z lat 90. XX wieku.

Aby nadwozie uzyskało jeszcze bardziej sportowy charakter, „body kit” w kolorze nadwozia charakterystyczny dla tej wersji jest dostępny w połączeniu z nowym kolorem Niebieskim Rally lub Czarnym Scorpione. Wewnątrz, oprócz selektora trybu „Scorpion", znajdziemy nowe wyposażenie charakteryzujące samochód, w tym deskę rozdzielczą z Alcantary, nowe skórzane fotele i dźwignię zmiany biegów z włókna węglowego.

Dla topowej wersji gamy, 595 Esseesse, zespół projektantów i inżynierów Abartha opracował nowe tytanowe rury wydechowe do układu wydechowego Akrapovič, które zapewniają czyste emocje pod względem dźwięku zarówno na drodze, jak i na torze oraz radość i przyjemność jazdy, czyli maksimum emocji dla kierowcy.
Wszystkie modele w standardzie wyposażone są w polieliptyczne reflektory i światła do jazdy dziennej LED. Na zamówienie są również dostępne reflektory ksenonowe. Koło kierownicy jest spłaszczone u dołu w centralnym punkcie i zostało zaprojektowane tak, by było bardziej efektywne podczas sportowej jazdy. Deska rozdzielcza zapewnia doskonałą czytelność. Dodatkowo, wskaźnik ciśnienia jest podświetlony na biało, co ułatwia i usprawnia odczyt.

Silniki, skrzynia biegów, mechanika

Nowa gama Abartha 595 jest wyposażona w silnik 1.4 T-jet, ten sam, na którym bazują włoskie i niemieckie samochody Formuły 4. Silnik ten jest dostępny z trzema poziomami mocy: Abarth 595 ma moc 145 KM, zwiększoną do 165 w wersji Turismo, natomiast 595 Competizione i 595 Esseesse mają moc 180 KM i są idealnymi samochodami dla osób poszukujących wyścigowej adrenaliny zarówno pod względem osiągów, jak i wyposażenia technicznego.
Wersje Competizione i Esseesse są również wyposażone w turbinę Garrett GT1446; mechaniczny samoblokujący mechanizm różnicowy, który poprawia przyczepność w trudnych warunkach przyczepności i na nierównym terenie; amortyzatory Koni FSD na obu osiach i hamulce Brembo ze stałymi aluminiowymi zaciskami.
Wszystkie warianty silnika 1.4 T-jet są zestawione z mechaniczną skrzynią biegów, ale na zamówienie mogą zostać wyposażone w zrobotyzowaną, sekwencyjną skrzynię biegów Abarth z łopatkami zmiany biegów przy kierownicy. Ponadto, wszystkie silniki spełniają normy Final Euro 6D.

System multimedialny

Nowa seria 595 jest w standardzie wyposażona w system Uconnect z 7-calowym wyświetlaczem, szybką platformę występującą z ekranem o wysokiej rozdzielczości i radiem cyfrowym DAB, z dostępną w opcji funkcją kompatybilności z Apple CarPlay, Android Auto i nawigacją. Nowością w gamie modelowej jest również ekran powitalny  systemu multimedialnego.
Wreszcie, dostępny jest również udoskonalony i potężny BeatsAudio. Stworzony we współpracy z Beats by Dr. Dre, system BeatsAudio ma całkowitą moc wyjściową 480 W i wyposażony jest w 8-kanałowy wzmacniacz cyfrowy z zaawansowanym algorytmem korekcji, który może odtworzyć całe spektrum dźwięku. System Beats Audio składa się z dwóch kopułkowych głośników wysokotonowych umieszczonych w przednich słupkach, dwóch 165-milimetrowych głośników średniotonowych w drzwiach przednich, dwóch 165-milimetrowych głośników pełnozakresowych w tylnych panelach bocznych oraz 200-milimetrowego subwoofera umieszczonego centralnie w komorze koła zapasowego w bagażniku. Ceny nowych modeli Abarth 595 startują z poziomu 83 000 zł.