Karta BP Plus Advertisement
700 koni mechanicznych w najmocniejszym Fordzie Raptor
Najbardziej dynamiczny doładowany silnik V8, jaki można znaleźć w produkcyjnym pikapie
27.07.2022

700 koni mechanicznych w najmocniejszym Fordzie Raptor

Pikapy to niezwykle popularne w USA wersje aut, a prym wśród nich wiodą modele terenowe. Ford zaprezentował właśnie model F-150 Raptora R w wersji modelowej na 2023 r. Zdaniem producenta to najszybsza, najmocniejsza wersja najbardziej ekstremalnego terenowo-pustynnego Raptora, jakiego dotąd oferowano klientom.

 

Sercem Raptora R jest nowy 5,2-litrowy doładowany silnik V8, który generuje 700 KM i 868 Nm momentu obrotowego. To najbardziej dynamiczny doładowany silnik V8, jaki można znaleźć w produkcyjnym pikapie.

Ford Raptor
F-150 Raptor R

Kierowca ma większą kontrolę

Kierowcy otrzymują jeszcze większą kontrolę nad tym, jak Raptor R korzysta ze swojej dodatkowej mocy, a to dzięki nietypowemu podwójnemu układowi wydechowemu z przelotowym tłumikiem i systemem aktywnych zaworów wydechowych z trybami Normal, Sport, Quiet i Baja. Można skorzystać z funkcji MyMode, która pozwala kierowcy dostosować wiele ustawień samochodu, w tym tryby jazdy, układ kierowniczy, zawieszenie i inne – i zapisać je wszystkie razem, jako pojedynczy tryb, łatwo dostępny po naciśnięciu przycisku "R" na kierownicy.

Ford Raptor
F-150 Raptor R


W tylnym pięciodrążkowym zawieszeniu zastosowano bardzo długie drążki wzdłużne, aby lepiej kontrolować pozycję osi w trudnym terenie, drążek Panharda i 24-calowe sprężyny śrubowe, a wszystko to zestrojono pod kątem stabilności podczas pokonywania wymagającego terenu z dużą prędkością.

Ford Raptor
F-150 Raptor R

Ikoniczna stylizacja

Model ten przenosi na wyższy poziom osiągnięcia w konstrukcji terenowych pikapów, a jego wyjątkowa stylizacja wyraźnie podkreśla możliwości doładowanego silnika V8.

Większa, bardziej agresywnie uniesiona do góry centralna część maski z wylotami powietrza jest o prawie 25 mm wyższa niż w bazowym Raptorze, co pomaga w odprowadzaniu gorącego powietrza z komory silnika.

Ford Raptor
F-150 Raptor R


Będący symbolem tego modelu wlot powietrza z literami F-O-R-D, zderzaki i błotniki pomalowane na czarno podkreślają wyjątkowy charakter samochodu.

Ford Raptor
F-150 Raptor R

Systemy ułatwiające jazdę

Raptor R jest standardowo wyposażony w pakiet inteligentnych systemów ułatwiających jazdę. System Trail Turn Assist pozwala kierowcy zmniejszyć promień skrętu w ciasnych zakrętach i w ten sposób dojechać jeszcze dalej w ekstremalnym terenie.

Ford Raptor
F-150 Raptor R


Ford Trail Control (kontrola szlaku) - tempomat terenowy pozwalający kierowcy wybrać zadaną prędkość i zająć się manewrowaniem kierownicą w trudnych warunkach, podczas gdy samochód sam obsługuje przepustnicę i hamulce. Trail 1-Pedal Drive pozwala kierowcy kontrolować przepustnicę i hamowanie za pomocą tylko jednego pedału, ułatwiając ekstremalną jazdę, taką jak “pełzanie” po skałach.

Ford Raptor
F-150 Raptor R


O łączność dba standardowy 12-calowy ekran dotykowy systemu SYNC 4, kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto. Raptor R korzysta również z możliwości bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania Ford Power-Up. Bezprzewodowe aktualizacje mogą zapewnić usprawnienia w całym samochodzie, od systemu SYNC, po podwyższenie jakości działania, zwiększenie możliwości i udogodnienia w innych systemach. (ms)