5 gwiazdek bezpieczeństwa dla Kia Sorento
Mocną stroną wszystkich trzech wersji napędowych Kia Sorento – hybrydowej, hybrydowej typu plug-in i z turbodieslem – jest nadwozie wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości
09.12.2020

5 gwiazdek bezpieczeństwa dla Kia Sorento

Nowa Kia Sorento uzyskała najwyższą możliwą ocenę – pięć gwiazdek – w teście bezpieczeństwa Euro NCAP, niezależnej europejskiej organizacji specjalizującej się w testowaniu bezpieczeństwa.

Flagowy SUV marki Kia, od kilku dni dostępny również jako hybryda typu plug-in, uzyskał 82% maksymalnej oceny w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 85% – w zakresie ochrony dzieci, 63% – w zakresie ochrony pieszych i aż 87% w kategorii „systemy asystujące”.

Za wysoką oceną bezpieczeństwa, które gwarantuje nowe Sorento stoi nadwozie wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości. Jego sztywność na skręcanie jest o 12,5% wyższa niż samochodu, który jest liderem w zakresie bezpieczeństwa w segmencie dużych SUV-ów. Nowa Kia Sorento seryjnie jest wyposażona w siedem poduszek powietrznych, w tym w nową centralną poduszkę powietrzną między przednimi fotelami, która zapewnia dodatkową ochronę głowy kierowcy i pasażera. Wszystkie wersje Sorento standardowo są wyposażone w system Vehicle Stability Management i w elektroniczną kontrolę stabilności, które pomagają zachować kontrolę nad samochodem zarówno w czasie hamowania, jak i na zakrętach.

Bezpieczeństwo bierne i aktywne oraz zaawansowane systemy asystujące

Nowa Kia Sorento jest dostępna z najnowszymi systemami asystującymi. W zależności od wersji do wyposażenia należą m.in. system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania: pojazdów, przechodniów, rowerzystów oraz asystentem skrętu w lewo, który wykrywa pojazdy nadjeżdżające z przeciwka podczas skręcania na skrzyżowaniu przez jezdnię (Forward Collision-Avoidance Assist), funkcja automatycznego przełączania świateł drogowych na mijania (High Beam Assist), system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy z funkcją informowania o tym, że samochód poprzedzający ruszył z miejsca (Driver Attention Warning), asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Assist) oraz system automatycznie zmieniający tor jazdy w przypadku braku reakcji kierowcy na możliwość wystąpienia kolizji podczas zmiany pasa (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist). Systemy asystujące oferowane do nowego Sorento obejmują również asystent jazdy po autostradzie i w korkach (Highway Driving Assist) z aktywnym tempomatem z automatyczną regulacją odległości i funkcją stop&go, który korzysta z danych nawigacji (Navigation-Assisted Smart Cruise Control), system rozpoznawania znaków ograniczeń prędkości i automatycznego dostosowywania prędkości do obowiązujących ograniczeń (Intelligent Speed Limit Assist), asystent bezpiecznego otwarcia drzwi i wyjścia z auta (Safe Exit Assist), system monitorujący za pomocą kamery i czujników przestrzeń za autem podczas cofania, który może aktywować hamulce w celu uniknięcia kolizji z pieszym lub przeszkodą (Parking Collision-Avoidance Assist) oraz system monitorowania otoczenia pojazdu z kamerą 360O (Surround View Monitor).

Do standardu należy również pierwszy system Multi-Collision Brake marki Kia, który umożliwia Sorento złagodzenie skutków ewentualnych kolejnych kolizji. System automatycznie uruchamia hamulce, gdy na skutek pierwszego zderzenia zostały aktywowane poduszki powietrzne. W ten sposób Sorento chroni pasażerów przed skutkami kolejnych zderzeń czołowych lub bocznych.