Samochody Renault służą niepełnosprawnym
W Polsce firmy Carpol i Gruau przystosowują samochody Renault Kangoo, Trafic oraz Master do przewozu osób z niepełnosprawnością

Samochody Renault służą niepełnosprawnym

Szacuje się, że aktualnie ponad miliard osób, czyli około 15% światowej populacji żyje z różnymi formami niepełnosprawności. W Polsce takich osób jest ponad 3 miliony. Część z nich natrafia na przeszkody ograniczające możliwości poruszania się, dlatego często wykorzystują oni specjalnie dostosowane do ich potrzeb samochody. Zadbał o to m.in. koncern Renault.

 


W Polsce firmy Carpol i Gruau przystosowują samochody Renault Kangoo, Trafic oraz Master do przewozu osób z niepełnosprawnością.

Renault Kangoo

W Renault Kangoo w ofercie na zabudowy WAV (do przewozu wózków dla osób z niepełnosprawnością) dostępny jest zestaw montażowy wykorzystywany zarówno przez Carpol, jak i Gruau.

NowoczesnaFlota
Renault Kangoo


Rejestracja samochodów odbywa się na podstawie homologacji całopojazdowej 2. etapu. Jest to identyczne rozwiązanie z tym wykonywanym przez Qstomize, czyli samochodem bazowym jest Kangoo L1 w wersji PC (5-osobowej). W wyniku zabudowy wymieniane są fotele fabryczne w tylnym rzędzie na 2 zamiast 3 fabrycznych, co pozwala na przewiezienie jednej osoby w wózku inwalidzkim, nadal dając możliwość przewiezienia 5 osób tym samochodem. Znaczna ingerencja w tył pojazdu powoduje między innymi konieczność wycięcia podłogi w tylnej części pojazdu, wymiany zbiornika paliwa i części układu wydechowego.

NowoczesnaFlota
Renault Kangoo

Renault Trafic

W przypadku Renault Trafic samochodem bazowym jest TRP (8-9-osobowy) z trzecim rzędem siedzeń dającym możliwość jego złożenia w celu przewiezienia wózka inwalidzkiego w tylnej części auta. Do mocowania wózka oraz osoby w nim przewożonej konieczne jest stworzenie systemu mocowania pasów w postaci szyn mocowanych do podłogi pojazdu oraz tylnego słupka.
Do załadunku i rozładunku wózków inwalidzkich mogą być zastosowane: pomosty najazdowe, rozkładane platformy lub też windy załadowcze.

NowoczesnaFlota
Renault Trafic


Samochody z taką zabudową rejestrowane są według homologacji całopojazdowej 2. etapu o specjalnym kodzie SH. Właśnie takie homologacje na realizację zabudów na TRP posiada firma Carpol i Gruau.

Renault Trafic (Foto: Mieczysław Stolarski)

Renault Master

W samochodzie Renault Master istnieje możliwość przewozu większej liczby wózków. Takie zabudowy WAV z obrotowymi fotelami w części pasażerskiej oraz listwami mocującymi dla wózków oferuje firma Carpol.

Obie firmy nadwoziowe, w okresie styczeń – grudzień ub.r. sprzedały 224 zabudów (Carpol 112 i Gruau 112), które posiadały na wyposażeniu elementy umożliwiające załadunek i rozładunek wózków.