Nowe Doblò Van i E-Doblò Van
Oprócz wersji elektrycznej dostępne są dwie wersje z silnikiem Diesla
13.06.2022

Nowe Doblò Van i E-Doblò Van

Fiat zaprezentował właśnie nowe Doblò Van i E-Doblò Van, trzecią generację swego udanego modelu. Samochód jest dostępny zarówno z silnikiem elektrycznym, jak i spalinowym.
Nowe Doblò jest dostępne w dwóch długościach i trzech różnych konfiguracjach (furgon, furgon brygadowy, kombi) i ma szeroką gamę silników.W fazie projektowania szczególna uwaga została poświęcona komfortowi jazdy, aby uwzględnić potrzeby profesjonalistów, którzy korzystają z samochodu przez osiem lub więcej godzin dziennie. Celem było zapewnienie bezstresowej pracy dzięki izolacji akustycznej i zawieszeniu zaprojektowanemu tak, aby zredukować wstrząsy i drgania.

Fiat Doblo
Fiat Doblò Van

Lepszy komfort jazdy

„Magic Cargo” pozwala na zwiększenie objętości bagażnika o 0,5 m3 oraz daje możliwość załadunku długich przedmiotów, jak rury czy drabiny o długości do 3,4 m. Dodatkowo, aby zwiększyć ilość miejsca, można podnieść fotel pasażera i wykorzystać znajdujący się pod nim schowek. Dostępny jest również składany stolik, który w razie potrzeby pozwala zamienić kabinę w mobilne biuro.

Fiat Doblo
Fiat Doblò Van


Ponadto, za dopłatą samochód może mieć „Magic Mirror”, czyli 5-calowe cyfrowe lusterko obsługujące trzy obszary: widok z lusterka wstecznego, pełny widok obszaru martwego pola oraz tylną kamerę parkowania, co znacznie poprawia widoczność i bezpieczeństwo.
Wreszcie, dzięki funkcji „Magic Plug”, dostępnej tylko w modelu E-Doblò, możliwe jest wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez akumulator do konkretnych potrzeb, jak ładowanie lodówki turystycznej lub stołu warsztatowego na elektronarzędzia.

Fiat Doblo
Fiat E-Doblò Van


Również w wersji w pełni elektrycznej E-Doblò oferuje pojemność ładunkową do 800 kg w obu rozstawach osi, umożliwiając załadunek do 2 europalet; natomiast w wersji Doblò z silnikiem spalinowym może osiągnąć pojemność ładunkową do jednej tony.
Dostępne w wersjach z długim i krótkim rozstawem osi, Doblò jest gotowe na każdą ewentualność: wersja z długim rozstawem osi osiąga maksymalną pojemność 4,4 m3 dzięki funkcji „Magic Cargo”.

Fiat Doblo
Fiat E-Doblò Van


Wersja z kabiną brygadową z długim rozstawem osi pozwala na wyjątkową modularność pomiędzy rzędami siedzeń a przestrzenią ładunkową dzięki przesuwanej przegrodzie, umożliwiającej modulowanie przestrzeni ładunkowej lub miejsc siedzących dla pasażerów w zależności od potrzeb.
Oprócz wersji elektrycznej dostępne są dwie wersje z silnikiem Diesla: 1,5-litrowym o mocy 100 KM z manualną skrzynią biegów oraz 1,5-litrowym o mocy 130 KM zarówno z manualną, jak i ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów. Dostępna jest również wersja z silnikiem benzynowym o pojemności 1.2 i mocy 110 KM.

Wersja BEV

Nowe E-Doblò jest wyposażone w silnik elektryczny o pojemności 50 kWh, mocy 100 kW i zasięgu do 280 km w cyklu WLTP. Dzięki nowemu silnikowi, nowe E-Doblò osiąga maksymalną prędkość na poziomie 130 km/h i maksymalny moment obrotowy wynoszący 260 Nm. Ponadto, zeroemisyjna wersja oferuje klientom jedyną w swoim rodzaju elastyczność i najlepsze w klasie potencjał ładowania, dzięki trybowi „Quick Charge” o mocy do 100 kW, który umożliwia naładowanie akumulatora do poziomu 80% w ciągu zaledwie 30 minut. Kierowca może wybierać pomiędzy różnymi trybami: „Normal”, „Eco” i „Power”.

Fiat Doblo
Fiat E-Doblò Van

Bezpieczeństwo

Nowe Doblò może być wyposażone w aktywne systemy bezpieczeństwa i ochrony, wspierające kierowcę podczas jazdy. Model oferuje bogaty pakiet, łącznie 17, funkcji bezpieczeństwa i systemów ADAS („Advanced Driver Assistance Systems”), co plasuje go w ścisłej czołówce segmentu.

Fiat Doblo
Fiat E-Doblò Van


W celu zapewnienia jak najlepszych osiągów i lepszej przyczepności w każdych warunkach, jak śnieg, błoto czy piasek, Doblò VAN może być wyposażone w „Grip Control System”, poprawiający trakcję na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności, natomiast system wspomagania kontroli prędkości na zjazdach ze wzniesienia („Hill Descent Control”) umożliwia doskonałą kontrolę nad pojazdem na drogach o nachyleniu przekraczającym 3%.

Fiat Doblo
Fiat E-Doblò Van


Ponadto, wyświetlacz projekcyjny (dostępny tylko w wersji elektrycznej) dostarcza kierowcy najważniejszych informacji. Przednie i tylne czujniki parkowania oraz kamera cofania umożliwiają łatwe i bezpieczne parkowanie. (ms)