(Nie)trzeźwy poranek na mazowieckich drogach
Od 17 września 2022 r. wejdzie w życie jeszcze ostrzejszy przepis mający na celu walkę z pijanymi kierowcami
12.04.2022

(Nie)trzeźwy poranek na mazowieckich drogach

Stan trzeźwości blisko 680 kierowców busów, ciężarówek i autobusów skontrolowali w trakcie kilkugodzinnej akcji inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Trzech kierowców jechało na „podwójnym gazie”. Zostali przekazani do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.



W porannych godzinach na drogach tranzytowych województwa mazowieckiego, patrole ITD z Radomia, Warszawy, Siedlec, Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka oraz Garwolina, kontrolowały przede wszystkim stan trzeźwości kierujących pojazdami dostawczymi, ciężarowymi i autobusami. W trakcie kilkugodzinnej akcji inspektorzy przebadali alkomatami 677 kierowców. Trzech kierujących jechało na „podwójnym gazie”.

Na ekspresowej „siódemce” w Widowie koło Grójca, funkcjonariusze ITD z Radomia zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika. Kierujący miał 1,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Blisko 1,1 promila „wydmuchał” również kierowca kolejnej polskiej ciężarówki, który został zatrzymany na odcinku krajowej „dziewiątki” w Radomiu. Z kolei 0,36 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierujący Iveco furgon, którego zatrzymał do kontroli na łączniku krajowej „pięćdziesiątki” z autostradą A2 patrol ITD z Siedlec.

Dwóch nietrzeźwych kierowców i jednego w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, przekazano do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji z Grójca, Radomia i Mińska Mazowieckiego.

Przypomnijmy, że minimalna grzywna dla kierowcy prowadzącego pojazd w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi) wynosi teraz 2500 zł. Co więcej, zatrzymani za takie wykroczenie mogą stracić prawo jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat.

WITD
W trakcie kilkugodzinnej akcji inspektorzy przebadali alkomatami 677 kierowców (Foto: WITD)

Od 17 września 2022 r. wejdzie w życie jeszcze jeden przepis mający na celu walkę z pijanymi kierowcami. Za jazdę po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila we krwi) kierowcom naliczana będzie maksymalna liczba punktów karnych – 15. Będą one mogły zostać skasowane dopiero po dwóch latach od opłacenia grzywny. (ww)