Mercedes-Benz Vito - partner w biznesie
Kolejne generacje Vito tylko potwierdzają, że tradycja marki z gwiazdą zobowiązuje do promowania rozwiązań najwyższej jakośc
26.09.2022

Mercedes-Benz Vito - partner w biznesie

Mercedes-Benz Vito dostarcza atrakcyjne rozwiązania dla flot. Jest bowiem nie tylko liderem w zakresie bezpieczeństwa i systemów asystujących, ale także możliwości związanych z układami przeniesienia napędu oraz dostosowania wyposażenia dodatkowego. W wersji furgon jest zaś atrakcyjną propozycją dla producentów zabudów, którzy chętnie wybierają Vito jako pojazd bazowy.


W teście redakcyjnym sprawdzaliśmy walory Vito furgon długi (oznaczonego jako 119 CDI), który napędzał 2 -litrowy, 190-konny turbodiesel z wtryskiem Common Rail (MU 6) oraz przekładnią automatyczną 9G-TRONIC. Model ten dostępny jest z trzema konfiguracjami napędu. Testowy egzemplarz doposażony był opcjonalnie w napęd na wszystkie koła. W praktyce oznacza to, że wersja 4x4 ma nieznacznie (o 10 mm) podniesiony prześwit w stosunku do wersji tylnonapędowej. Stąd, dostawczak Vito radził sobie na szutrach oraz piaszczystych, dojazdowych drogach do placu budowy.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Nominalną moc 190 KM motor osiąga przy 3800 obrotach, a maksymalne 440 Nm przy 2400 obr./min. To sprawia, że auto jest całkiem żwawe, a do tego bardzo ekonomiczne. Średnie spalanie w trakcie testu oscylowało na poziomie 7,5 l 100/km (bez ładunku). W tym względzie Mercedes Vito furgon jest wyjątkowo ekonomicznym i wydajnym pracownikiem.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Sadowiąc się za kierownicą poczujemy się jak w znacznie wyżej pozycjonowanym modelu V Kasa. Wewnątrz kabiny czarny, ale zaskakująco dobrej jakości plastik, nieźle grające audio, możliwość podłączenia telefonu poprzez Bluetooth, nawigacja czy też wyjścia USB. Na pokładzie oczywiście klimatyzacja automatyczna, elektryczne lusterka, kamera cofania z nawigacją czy świetnie wyglądająca wielofunkcyjna kierownica.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Kierowca ma do dyspozycji system multimedialny Audio 40 z ekranem dotykowym i wbudowaną nawigacją. Wszystkie funkcje są obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 17,8 cm (7 cali). Fotele z przodu to też kopia tych z V Klasa, tyle że tapicerka nie jest skórzana (za to z dobrego jakościowo i odpornego na plamy materiału).

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Dostęp do przestrzeni ładunkowej (6 m3) jest bardzo prosty dzięki odsuwanym bocznym drzwiom oraz szeroko otwieranym podwójnym drzwiom z tyłu. Dzięki temu mamy możliwość zapakowania do jego wnętrza nawet dwie „europalety” (4,38 m2).

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Bogate wyposażenie Vito obejmuje m.in. elektroniczny układ stabilizacji jazdy ADAPTIVE ESP z regulacją w zależności od załadunku, system Attention Assist (monitoruje zmęczenie kierowcy) oraz układ Asystent Bocznego Wiatru, który praktycznie eliminuje wpływ bocznego wiatru na prowadzenie. Lista elementów wyposażenia obejmuje też czujniki ciśnienia w ogumieniu.

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Dodatkowo, Vito można doposażyć w szereg innych systemów wspomagających, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Zdaje egzamin praktyczny Aktywny Asystent Parkowania i funkcja monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu. Aby ułatwić manewr cofania kamera umieszczona na tylnych drzwiach pokazuje obraz sytuacji na głównym ekranie monitora oraz w lusterku wstecznym (może pracować w trybie ciągłym).

Mercedes Benz
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


Bezpiecznie poczujemy się za kierownicą także podczas jazdy nocą. Opcjonalny system inteligentnego oświetlenia (ILS - Intelligent Light System) stanowi alternatywę dla standardowych, wydajnych reflektorów halogenowych. W użytkowym Vito sprawdzają się LED-owe kierunkowskazy, LED-owe światła do jazdy dziennej oraz LED-owe światła mijania i drogowe z funkcją doświetlania zakrętów. Zależnie od prędkości jazdy, przednie lampy dostosowują strumień światła do specyficznych wymogów panujących zarówno na drogach szybkiego ruchu jak i obszarze zabudowanym.

NowoczesnaFlota
Mercedes-Benz Vito furgon 119 CDI 4x4


W podsumowaniu można pokusić się o stwierdzenie, że kolejne generacje Vito tylko potwierdzają, że tradycja marki z gwiazdą zobowiązuje do promowania rozwiązań najwyższej jakości. Cena modelu 119 CDI furgon długi startuje z poziomu 195 933 tys. zł brutto. Wersja modelu testowego z dodatkowym wyposażeniem sięga 261 tys. zł.