Inspektorzy ITD rozpoczęli sezon ważenia
Zespół ITD prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna (Foto: WITD Olsztyn)
19.01.2023

Inspektorzy ITD rozpoczęli sezon ważenia

Przeciążone pojazdy na drogach nieustannie są wyłapywane przez zespoły inspektorów ITD. Na drodze S16 przeładowany dostawczak o DMC 3 500 ważył ponad 5 000 kg. Z kolei 40 tonowy zestaw z ładunkiem ważył blisko 57 ton a więc o 17 ton przekroczył dopuszczalną normę. Wizyta na wadze statycznej ITD zakończyła się dla przewoźników dotkliwym mandatem i koniecznością przeładowania towaru.Zespół WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi S16. Inspektorzy zwrócili uwagę na pojazd dostawczy o DMC do 3500kg, który już na pierwszy rzut oka wyglądał na przeładowany. Kontrola pojazdu z użyciem przenośnych wag do pomiarów statycznych wykazała rzeczywistą masę całkowitą równą 5000kg.

GITD
Stwierdzono m.in. wyciek oleju z komory silnika (Foto: WITD Olsztyn)


Dalsze czynności kontrole wykazały nieprawidłowości stanu technicznego w postaci nadmiernego zużycia rzeźby bieżnika opon na osi kierowanej, w pojeździe zamontowano opony o różnej budowie na osi kierowanej, stwierdzono liczne usterki oświetlenia pojazdu oraz wyciek oleju z komory silnika. Dodatkowo pojazd nie posiadał ważnego badania technicznego. W tej sytuacji kierowcę ukarano mandatami karnymi, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazano dalszej jazdy. Kontrolowany „dostawczak” na koszt właściciela opuścił punkt kontrolny na lawecie.

GITD
Weryfikacja masy całkowitej wykazała, iż pojazd z ładunkiem waży blisko 57 000 kg. (Foto: WITD Bydgoszcz)


Na pomorskim odcinku A1 doszło do zdarzenia drogowego, w którym brał udział pojazd przewożący dwa kontenery 20 stopowe. Patrol Policji wezwał inspektorów ITD, którzy stwierdzili, że zestawem, który okazał się cięższy względem 40-tonowej normy o blisko 17 ton, przewoźnik drogowy z woj. pomorskiego przewoził z Gdańska do Sosnowca ładunki podzielne w dwóch kontenerach 20-stopowych. W konsekwencji przeładowania zespołu pojazdów ukarano kierowcę mandatem karnym oraz wszczęcie postępowań administracyjnych na przewoźnika drogowego zagrożone łączną karą w wysokości 28 000 zł. Ponadto, parametry zespołu pojazdów musiały zostać przywrócone do wartości normatywnych. (ww)