Ford Transit za prawie milion złotych
14.05.2024

Ford Transit za prawie milion złotych

Mobilne laboratorium kontrolno-pomiarowe stanu środowiska oparte na modelu Ford Transit przygotowała firma FC Auto System. Samochód został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który pomoże strażnikom miejskim chronić środowisko i podejmować interwencje w przypadku zagrożenia ekologicznego i kosztuje prawie 1 mln zł.

 


Przygotowane przez firmę FC Auto System mobilne laboratorium nazywane jest potocznie „smogobusem”. Samochód został podzielony na trzy strefy: kierowcy, biurową oraz techniczną. Transita można rozpoznać między innymi po specjalnej zabudowie na dachu, która kryje wysuwany na wysokość 6 metrów od podłoża maszt z szybkoobrotową kamerą o 30-krotnym zbliżeniu.

Centrum zarządzania znajduje się w środkowej części pojazdu, której zabudowa została zaadaptowana na biuro. Na liście wyposażenia można tu znaleźć między innymi manipulator do sterowania kamerą, komputery i monitory.

Ford Transit


Strefa techniczna dostępna jest od strony tylnych drzwi i kryje szafkę techniczną do przewożenia urządzeń techniczno-pomiarowych oraz pojemników do zbierania próbek. W tej części Transita znajduje się również agregat prądotwórczy, a na skrzydłach drzwi umieszczono sekcję sanitarną – zbiornik na wodę, uchwyt na papier do wycierania rąk oraz pojemnik na mydło w płynie, a także uchwyt na czerpak i drabinę po zewnętrznej stronie.

Ford Transit


Służby obsługujące tego Forda Transita mają do dyspozycji specjalistyczne urządzenia. W skład zestawu pomiarowo-badawczego wchodzą m. in. monitor pyłu zawieszonego w powietrzu, który może wykrywać potencjalne zagrożenia pochodzące z powietrza, takie jak np. kurz, pył, dym czy wyziewy przemysłowe oraz przenośny detektor wielogazowy z funkcją odczytu siarkowodoru, tlenku azotu, tlenku węgla i lotnych związków organicznych. W ramach działań terenowych można również dokonać pełnej analizy wody.

Ford Transit (Foto: mat. prasowe/ Ford)


Samochód został dostarczony przez Ford Frank-Cars Częstochowa, a jego oznakowanie – belka dachowa LED w kolorze niebieskim oraz biały panel z napisem „Straż Miejska” – jest zgodne z wymogami rozporządzenia ministra infrastruktury. (ms)