Ford Tourneo Custom przystosowany do przewozu osób na wózku inwalidzkim
Homologowaną adaptację przeprowadziła firma FC Auto System Częstochowa
29.05.2024

Ford Tourneo Custom przystosowany do przewozu osób na wózku inwalidzkim

Nowy Ford Tourneo Custom uzyskał ostatnio homologację dającą możliwość przewozu osoby na wózku inwalidzkim. Na liście jego wyposażenia można znaleźć także m. in. elastyczne regulowane tylne siedzenia montowane na szynach, drzwi boczne obsługiwane bez użycia rąk, system audio B&O, a także panoramiczny dach.

 


Samochód występuje na rynku z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue najnowszej generacji, o mocy 150 KM lub 170 KM. Napęd może być przekazywany przez ośmiostopniową przekładnią automatyczną lub sześciostopniową skrzynię manualną. W ofercie występuje również wersja z napędem na wszystkie koła.

Ford Tourneo Custom


W nowym Tourneo Custom Plug-In Hybrid zastosowano równoległy układ hybrydowy o łącznej mocy 232 KM. Dzięki silnikowi elektrycznemu i akumulatorowi o pojemności 11,8 kWh pozwala na jazdę z zasilaniem w pełni elektrycznym na dystansie do 52 kilometrów i bezproblemowe poruszanie się w miejskich strefach bezemisyjnych.

Ford Tourneo Custom


Przestronne i ustawne wnętrze tego auta idealnie sprawdza się przy adaptacji dla jednego wózka. Homologowana adaptacja – przeprowadzona przez firmę FC Auto System Częstochowa – wiąże się z zamontowaniem szyn w podłodze, dzięki którym wózek mocowany jest pasami. Układ obejmuje trzypunktowy pas bezpieczeństwa, który zapewnia gwarancję zabezpieczenia osoby podróżującej. W zestawie znajdują się również najazdy, które umożliwiają wjazd do samochodu osobie z ograniczoną sprawnością.

Ford Tourneo Custom


Zaletą takiego rozwiązania jest jego nieinwazyjność w konstrukcję samochodu. Dzieje się tak dlatego, że ten model ma pełną możliwość adaptacji wnętrza – drugi i trzeci rząd foteli zamontowany jest na szynach, co stwarza możliwość wielu różnych konfiguracji w kabinie. Konstrukcja umożliwia przesuwanie foteli do przodu lub do tyłu wzdłuż karbowanych szyn osadzonych w podłodze tylnej części kabiny, ale możliwe jest także całkowite wymontowanie siedzeń. Trzy indywidualne fotele w drugim rzędzie można przesuwać niezależnie od siebie, natomiast trzeci rząd siedzeń jest dzielony na podwójny i pojedynczy fotel.

Ford Tourneo Custom (Foto: mat. prasowe/ Ford Polska)


Samochód ma nisko położoną podłogę, a jego całkowita wysokość to mniej niż dwa metry. Dzięki temu można korzystać z garaży i parkingów wielopoziomowych, które są często niedostępne dla pojazdów z jego segmentu. (ms)