Fiat Ducato: pracowity dostawczak
Na przodzie pojawił się nowy emblemat Fiata podkreślający, że samochód produkowany w fabryce w Atessie
25.05.2021

Fiat Ducato: pracowity dostawczak

Nowe Ducato z aktualnej, ósmej serii i z roku modelowego 2021 można już zamawiać w salonach Fiat Professional. Flagowy model włoskiej marki, wprowadzony na rynek w 1981 roku, obchodzi w tym roku 40 lat obecności na rynku. Obchody jubileuszu rozpoczęto już w 2020 roku, w którym Ducato było najlepiej sprzedającym się lekkim samochodem dostawczym w Europie.

Ducato zostało okrzyknięte mianem „najlepszego w klasie” pod względem swoich możliwości. Zawdzięcza to najszerszej na rynku gamie modelowej, do której dołączyło ostatnio e-Ducato, pierwszy w 100% elektryczny samochód dostawczy Fiat Professional.

Ducato z roku modelowego 2021 oferuje w pełni cyfrowe oprzyrządowanie we wnętrzu samochodu jest w stanie w sposób natychmiastowy i przejrzysty przekazać najbardziej przydatne informacje oraz ostrzeżenia na temat jazdy, m.in. z nawigacji czy układów wsparcia kierowcy. System Full Digital Cockpit, bo o nim mowa, oferuje niezwykle wysoki stopień elastyczności, dzięki licznym możliwościom konfiguracji oraz interakcji z systemem infotainment Uconnect, pozwalającym jak najlepiej dostosować się do wymagań kierowcy. Do tego trzeba dodać nowe interfejsy Uconnect z ekranem o przekątnej do 10”, najwyższej klasy system nawigacji z mapami TomTom 3D oraz bezprzewodowe interfejsy Apple Car Play i Android Auto, dzięki którym najważniejsze elementy obsługi samochodu są dostępne za jednym dotknięciem ekranu. Ofertę uzupełniają Uconnect 7" z bezprzewodowym interfejsem Apple Car Play/Android Auto oraz Uconnect 5".

Fiat Ducato
Odświeżone wnętrze wzbogacone jest o przeprojektowaną deskę rozdzielczą, nową kierownicę, gałkę dźwigni zmiany biegów, nowe panele drzwiowe oraz nowy panel sterowania automatyczną klimatyzacją


Dzięki całkowicie odnowionej architekturze układów elektrycznych, Ducato z roku modelowego 2021 może się pochwalić nową, bogatą gamę systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nowe Ducato, które jest już dostępne w salonach Fiat Professional, będzie faktycznie pierwszym lekkim samochodem dostawczym z trybem jazdy autonomicznej na 2. poziomie, oferującym pełną gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zarówno podczas podróżowania, jak i parkowania. W ich skład wchodzą kontrola prędkości z funkcją hamowania przed niespodziewanymi przeszkodami, rozpoznawanie znaków drogowych, monitorowanie zmęczenia kierowcy, adaptacyjny tempomat z funkcją Stop and Go, utrzymywanie na pasie ruchu, a także wspomaganie jazdy w korkach (automatycznie utrzymuje tor jazdy i odległość od poprzedzającego pojazdu). Połączone wykorzystanie trzech ostatnich systemów ADAS pozwala nowemu Ducato osiągnąć 2. poziom jazdy autonomicznej, w którym samochód przy sprzyjających warunkach przez jakiś czas przejmuje kontrolę nad torem jazdy, przyspieszaniem i hamowaniem. To wyjątkowa funkcjonalność, do tej pory niewystępująca w żadnym innym aucie dostawczym.

Fiat Ducato
Bogatą ofertę systemów wspomagających jazdę i parkowanie uzupełniają: cyfrowe lusterko wewnętrzne, które poprawia widok z tyłu auta, zastępując klasyczne lusterko wsteczne, udoskonalony system ESC z funkcją Cross Wind Assist i Trailer Stability Control oraz Active Park Assist, czyli półautonomiczny asystent parkowania równoległego i prostopadłego

Szeroka paleta mocy

Game modelową Ducato wyróżnia odnowiona gama jednostek napędowych, stworzonych zgodnie z normą Euro 6D-Final i poszerzona o homologację Heavy Duty. Nowe silniki wysokoprężne Multijet trzeciej generacji, oparte zostały na nowej architekturze H3 power, opracowanej w całości przez Stellantis, oferując lepszą wydajność, dzięki zmniejszonej masie (z korzyścią dla ładowności) oraz niższemu zużyciu paliwa i emisji CO2 (do -7%, najlepszy wynik w klasie). Gama będzie składać się z silników o czterech poziomach mocy (120, 140, 160 i 180 KM), które współpracują z nową, ulepszoną, 6-biegową, manualną skrzynią biegów (dostępna w każdym z wariantów) oraz od zawsze cenioną 9-biegową, automatyczną przekładnią „9Speed", oferowaną w poziomach mocy 140, 160 i 180 KM. Gama Heavy Duty, dostępna w trzech najwyższych poziomach mocy, z manualną i automatyczną skrzynią biegów, stanowić będzie dopełnienie oferty silników, z których najmocniejszy ma wyróżniać się najlepszym w klasie momentem obrotowym o wartości 450 Nm, czyli takim samym, co w wersjach Light Duty. Łącznie Ducato zapewnia Klientom wybór 13 różnych kombinacji napędu, aby być jak najlepiej dopasowanym do spełnienia konkretnych zadań.

Fiat Ducato
Wsparciem dla użytkowników Ducato jest system Uconnect, który może być wzbogacony na różnych poziomach: dzięki Uconnect Services i aplikacji FIAT możliwe jest zarządzanie i monitorowanie samochodu bezpośrednio z własnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie

Projektanci Centro Stile szczególną uwagę poświęcili liniom nowego Ducato. Na przodzie pojawił się nowy emblemat Fiata podkreślający, że samochód produkowany w fabryce w Atessie, należy do włoskiej marki.

Aby zapewnić maksymalną personalizację, dla Ducato z roku modelowego 2021 opracowano strategię pakietów wyposażenia: Easy, Business i Lounge. Ponadto nowa generacja oferuje dodatkowe pakiety z systemami ADAS, lepszą funkcjonalność i estetykę, jak w pakiecie Trekking, a wszystko po to, aby nowe Ducato nadawało się do każdej „misji" i było skrojone na miarę potrzeb klienta.

Wsparciem dla użytkowników Ducato jest system Uconnect, który może być wzbogacony na różnych poziomach: dzięki Uconnect Services i aplikacji FIAT możliwe jest zarządzanie i monitorowanie samochodu bezpośrednio z własnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie. Dostępne są liczne usługi, jak zdalna pomoc i sterowanie, „inteligentna” nawigacja czy zarządzanie flotą. Na uwagę zasługuje narzędzie My Fleet Manager, stworzone, aby uprościć zarządzania flotą samochodów służbowych przy zachowaniu maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa, dzięki zaawansowanym funkcjom monitorowania, planowania i analizowania eksploatacji pojazdów. Dane telemetryczne samochodu i zdalne sterowanie mogą być zintegrowane z istniejącymi już rozwiązaniami, którymi dysponuje użytkownik.