Fiat Ducato – czterdziestolatek odmłodniał
Nowe Ducato ma dobrze znany wygląd
08.07.2021

Fiat Ducato – czterdziestolatek odmłodniał

40–lecie istnienia modelu Ducato marka Fiat Professional wprowadza na rynek nową, ósmą już serię tego auta. To najchętniej kupowany lekki samochód dostawczy w Europie w 2020 r. ze sprzedażą około 150 000 egzemplarzy, o 8% więcej niż rok wcześniej - popularny również w Polsce.


Nowe Ducato ma dobrze znany wygląd, ale jego styl został dodatkowo podkreślony, a to m.in. dzięki zastosowaniu nowych reflektorów z technologią „Full LED”. Odświeżenie nadwozia obejmuje też szeroki grill i nowe osłony podwozia oraz nowy emblemat Fiata, podkreślający, że samochód produkowany w fabryce w Atessie, należy do włoskiej marki.

 

Fiat Ducato
Odświeżenie nadwozia obejmuje m.in. wprowadzenie zupełnie nowego szarego koloru nadwozia Lanzarote Grey

Technologia i komfort

W kabinie poprawiono jakość i komfort jazdy, dzięki zastosowaniu praktycznych rozwiązań, takich jak np. : funkcja „Keyless Entry and Go”, umożliwiająca otwieranie i zamykanie drzwi samochodu i przestrzeni ładunkowej oraz uruchamianie silnika bez użycia kluczyka; elektryczny hamulec postojowy pozwalający usunąć z kabiny masywne elementy, fotel pasażera typu „Eat and Work”, który po złożeniu staje się wygodną przestrzenią do pracy lub spożywania przekąsek. Odświeżone wnętrze wzbogacone jest o przeprojektowaną deskę rozdzielczą, nową kierownicę, gałkę dźwigni zmiany biegów, nowe panele drzwiowe oraz nowy panel sterowania automatyczną klimatyzacją.

 

Fiat Ducato
We wnętrzu nowego Ducato prawdziwa „rewolucja”, mająca na celu poprawę jakości i komfortu jazdy


Nowe jest również w pełni cyfrowe oprzyrządowanie we wnętrzu samochodu, dzięki systemowi „Full Digital Cockpit” dostarczającemu praktycznych informacji i alertów dotyczących podróży, od nawigacji satelitarnej 3D po systemy wspomagania kierowcy i oferującemu dużą elastyczność, aż po opcje rekonfiguracji i interakcji z systemem informacyjno-rozrywkowym Uconnect, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb kierowcy. Do tego należy dodać nowe interfejsy Uconnect z ekranem o przekątnej do 10.1”, najwyższej klasy system nawigacji z mapami TomTom 3D oraz bezprzewodowe interfejsy Apple Car Play i Android Auto, dzięki którym najważniejsze elementy obsługi samochodu są dostępne za jednym dotknięciem ekranu. Ofertę uzupełniają Uconnect 7" z bezprzewodowym interfejsem Apple Car Play/Android Auto oraz Uconnect 5".

Osiągi

Nowe Ducato jest dostępne w czterech poziomach mocy z dwiema skrzyniami biegów: 6-biegową, manualną o mocy 120, 140, 160 i 180 KM oraz 9-biegową, automatyczną "9Speed", dostępną w poziomach mocy 140, 160 i 180 KM.

 

Fiat Ducato
Tradycyjne wspomaganie kierownicy zostało zastąpione samoregulującym się elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym ułatwiającym parkowanie


Nowa, zmodyfikowana, 6-biegowa skrzynia manualna w wersjach 120 i 140 KM zapewnia bardziej płynną zmianę biegów niż poprzednia wersja. Tradycyjne wspomaganie kierownicy zostało zastąpione samoregulującym się elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym ułatwiającym parkowanie.

Systemy wspomagania

Przez całkowicie odnowioną architekturę układów elektrycznych, nowe Ducato wprowadza nową, bogatą gamę systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, których celem jest poprawa komfortu jazdy i uczynienie Ducato bezpiecznym miejscem pracy i wypoczynku. Nowe Ducato to pierwszy samochód w segmencie z trybem autonomicznej jazdy na poziomie 2., dysponującym pełną gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zarówno podczas jazdy, jak i parkowania. Od kontroli prędkości po hamowanie przed niespodziewanymi przeszkodami, od rozpoznawania znaków drogowych poprzez monitorowanie czujności kierowcy, aż po adaptacyjny tempomat z funkcją „Stop and Go”, utrzymywanie pasa ruchu i system wspomagający jazdę w korkach, który utrzymuje aktywną kontrolę nad torem jazdy pojazdu, biorąc pod uwagę warunki ruchu drogowego.

 

Fiat Ducato
Nowe Ducato to pierwszy samochód w segmencie z trybem autonomicznej jazdy na poziomie 2


Bogatą ofertę systemów wspomagających jazdę i parkowanie uzupełniają: cyfrowe lusterko wewnętrzne, udoskonalony system ESC z funkcją Cross Wind Assist i Trailer Stability Control oraz Active Park Assist, półautonomiczny asystent parkowania równoległego i prostopadłego.
Cena samochodu w Polsce – od 89 999 zł. (ms)