Fiat Ducato: czterdzieści lat minęło…
Fiat Ducato sprzedawany jest jako „van of the world” w ponad 80 krajach, w tym w Ameryce Północnej jako ProMaster marki RAM
18.02.2021

Fiat Ducato: czterdzieści lat minęło…

W 2021 roku Ducato skończy 40 lat. Wprowadzony w roku 1981, flagowy model marki Fiat Professional, dzięki swojej wszechstronności i niskim kosztom eksploatacji jest jednym z najbardziej cenionych samochodów użytkowych w Europie.


Dane rynkowe dotyczące sprzedaży Ducato potwierdzają, że użytkowy Fiat zajmuje ważne miejsce w segmencie lekkich pojazdów dostawczych: blisko 150 000 sprzedanych sztuk i udział w rynku na poziomie 20,5%, ze wzrostem o 7,6% pod względem ilości i o 3 punkty procentowe pod względem udziału, w sytuacji, gdy rynek odnotowuje spadek.

40-letnia, włoska historia

Prawie 40 lat temu Ducato, dzięki napędowi na przód, dużej przestrzeni ładunkowej i wszechstronności, zrewolucjonizował segment dużych samochodów dostawczych. Jego produkcja rozpoczęła się w 1981 roku na liniach produkcyjnych Sevel (Società Europea Veicoli Leggeri - Europejska spółka pojazdów lekkich) w Val di Sangro i trwa tam do dziś. Zlokalizowana w Atessie (Włochy), jest największą na świecie fabryką produkującą średnie i duże samochody dostawcze. W 2020 roku był to pierwszy zakład produkcyjny we Włoszech, który po lockdownie został ponownie otwarty dla ponad 6000 pracowników, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Z biegiem czasu kolejne Ducato były stopniowo udoskonalane, dzięki czemu model stał się wzorcem w swojej kategorii, wyznacznikiem trendów produkowanym w ponad 10 000 wariantów. Szeroka gama wersji nadwozia i wytrzymałość ramy sprawiły, że stał się numerem jeden dla firm zajmujących się zabudową samochodów do użytku specjalnego oraz zabudową kempingową.

FCA
Fiat Ducato w adaptacji nadwozia jako ambulans

W kierunku zerowej emisji dzięki E-Ducato

Zaprojektowany i skonstruowany zgodnie ze standardami jakościowymi marki Fiat Professional, E-Ducato będzie dostępny we wszystkich wariantach nadwozia i z taką samą pojemnością przestrzeni ładunkowej, co tradycyjny Ducato, od 10 m3 do 17 m3, a także z ładownością osiągającą 1950 kg. W ofercie dostępne będą również różne opcje akumulatorów zapewniające zasięg od 230 do ponad 360 km w typowym miejskim cyklu dostaw.

Sukces nie tylko europejski

Ducato ma już ugruntowaną pozycją w Europie, o czym świadczy jego nowy rekord, ale „globalny ambasador” marki Fiat Professional jest od pewnego czasu także bestsellerem w Rosji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Obecnie sprzedawany jest jako wydajny „van of the world” w ponad 80 krajach, w tym w Ameryce Północnej jako ProMaster marki RAM.