
E-Citan – praktyczny miejski dostawczak Mercedesa
Mercedes-Benz wprowadził na polski rynek elektrycznego eCitana. Model jest odpowiedzią na potrzeby małych i średnich przedsiębiorców, którzy potrzebują w swojej flocie auta dostawczego, ale w niewielkich rozmiarach.
Samochód właśnie trafił do salonów marki.

Idealny do miasta
Nowy eCitan Furgon, który jesienią trafił na polski rynek, to najmniejszy z elektrycznych vanów ze stajni Mercedes-Benz. Kompaktowy rozmiar jest jednak jego wielką siłą.
Mierzący 4498 mm w wariancie krótszym i 4922 mm w przedłużonym, nowy, elektryczny van Mercedes-Benz, dostępny jest w dwóch wersjach wyposażenia (BASE i PRO). Producent zapewnia, ze auto świetnie sprawdzi się w miejskich przestrzeniach.

Oto jego cechy:
• zasięg do 284 km (według normy WLTP),
• czas ładowania na stacjach szybkiego ładowania ok. 38 minut,
• pojemność przestrzeni ładunkowej do 3,7 m³ i do 664 kg ładunku,
• moc silnika – 90 kW/122 KM,
• maksymalna moc ładowania DC na poziomie 75 kW oraz moc ładowania AC do 22 kW
Dzięki kompaktowym wymiarom i dużej przestrzeni ładunkowej, zapakowanie, a także późniejszy rozładunek są bardzo proste.

Praktyczne elementy
Dodatkowe możliwości wykorzystania przestrzeni dają praktyczne elementy, takie jak: boczne drzwi przesuwne z dużą szerokością otwarcia i niskim progiem, możliwość montażu drugich drzwi przesuwnych i opcjonalnej klapy bagażnika, możliwość montażu systemu oświetlenia LED, który zapewni doskonałe oświetlenie całej przestrzeni ładunkowej, różnorodne konfiguracje przegrody, umożliwiające np. przewóz długich przedmiotów, możliwość holowania przyczepy (hak).

Zawsze w kontakcie
Przydatne w codziennym użytkowaniu w firmie mogą okazać się funkcje takie jak możliwość śledzenia pojazdu (przesyłanie współrzędnych geograficznych jadącego pojazdu poprzez GPS), lokalizowanie zaparkowanego pojazdu w promieniu ok. 1,5 km, a także geofencingu, czyli oznaczania określonego obszaru i powiadamiania użytkownika za pomocą powiadomień push, gdy pojazd opuści lub wjedzie do określonego obszaru. W modelu dostępny jest także multimedialny system MBUX, z opcjami nawigacji z Live Traffic Information, aplikacją Mercedes me i me Connect, a także sterowaniem głosowym. Wszystko to kompatybilne jest z różnymi systemami operacyjnymi smartfonów.

Dodatkowe udogodnienia
Coraz więcej właścicieli biznesów, których działalność odbywa się w dużych miastach i ich aglomeracjach, stawia na samochody elektryczne. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale także środowiska. Tzw. elektryki są niezwykle ciche, dzięki czemu nie przyczyniają się do rosnącego wciąż poziomu natężenia hałasu. W centrach miast, w krytycznych momentach hałas może przekraczać dopuszczalne normy nawet dwukrotnie. Co więcej, vany elektryczne są lokalnie bezemisyjne, dzięki czemu ich użytkowanie nie odbija się negatywnie na środowisku. Elektryki świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej także ze względów konstrukcyjnych – ich silniki, w przeciwieństwie do klasycznych spalinowych, nie mają takich elementów jak rozruszniki, koła dwumasowe czy turbiny, które przy eksploatacji na krótkich, miejskich dystansach i częstych uruchomieniach silnika, są narażone na szybsze zużycie.
Właściciele firm chcących rozpocząć swoją przygodę z elektromobilnością, powinni zaznajomić się ze szczegółami programu „Mój Elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, w ramach którego firmy mogą uzyskać dofinansowanie na zakup e-pojazdu w wysokości nawet do 70 000 zł. (ms)