Dostawczaki wagi ciężkiej
Kontrola WITD Lublin
03.06.2024

Dostawczaki wagi ciężkiej

Samochód dostawczy zamiast 3,5 ważył 5,2 tony, inny 6,3 tony zaś rekordzista 10 ton a więc o 6,5 tony za dużo. To tylko niektóre przykłady naruszeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ujawnione w ostatnim czasie przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Wszystkie transporty zostały wstrzymane do czasu rozładowania a na kierowców nałożono mandaty karne.

 

Blisko 10 ton ważył samochód dostawczy przewożący drewno leszczynowe, skontrolowany przez inspektorów z Lublina na S19 (MOP Obroki). Samochód wyposażony był w kontener z dodatkową burtą samo-załadowczą. Kontrola stanu technicznego pojazdu wykazała, że nie był zamocowany jeden z amortyzatorów. Pęknięta była też szyba czołowa. Na kierowcę nałożono mandat karny. Zatrzymano też dowód rejestracyjny pojazdu i zakazano jego dalszej jazdy.

(Foto: GITD)

Skierowaniem na parking strzeżony zakończyła się kontrola innego przeładowanego pojazdu dostawczego. Ważący 5 200 kg samochód przewożący przesyłki kurierskie miał tablice rejestracyjne innego pojazdu, a jego VIN został częściowo zeszlifowany. Za przeciążenie pojazdu kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 1.700 złotych. Ingerencję w numer VIN zgłoszono funkcjonariuszom Policji, a pojazd, jako dowód procesowy, został odholowany na parking strzeżony. Wyniki kontroli zostaną również przekazane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

(Foto: GITD)


Na S7 (MOP Majdany Wielkie) inspektorzy ITD z Iławy skontrolowali m.in. dwa busy przewożące mrożonki i art. spożywcze. Oba samochody ważyły 5 300 kg. Kilka dni wcześniej w tym samym miejscu również skontrolowano pojazd przewożący mrożonki, który ważył blisko 5 600 kg. Ponadto podczas kontroli technicznej stwierdzono wyrwany amortyzator na przedniej osi. Kierowców ukarano mandatami karnymi oraz wydano zakaz dalszej jazdy.

(Foto: GITD)

W Podlesiu, inspektorzy ITD z Kielc skontrolowali busa, którego dmc została przekroczona o 2 800 kg, a kierowca prowadził w stanie nietrzeźwości. Wynik jego badania to 0,82 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Miał on również zatrzymane prawo jazdy, a samochód nie był dopuszczony do ruchu. Na miejsce kontroli wezwano patrol Policji. (ww)