W Europie i Chinach: pilotażowy program autonomicznych ciężarówek
Rozwiązanie PlusDrive jest już dostarczane światowej klasy użytkownikom flot oraz producentom pojazdów ciężarowych
04.01.2022

W Europie i Chinach: pilotażowy program autonomicznych ciężarówek

Nie ustają badania i i testy mające na celu wprowadzenie na drogi pojazdów w pełni autonomicznych czyli nie wymagających prowadzenia przez kierowcę. Wszystko wskazuje na to, że najszybciej cel ten może zostać osiągnięty w transporcie ciężarowym.



Dlatego IVECO, marka pojazdów użytkowych, nawiązała współpracę z firmą Plus (dawniej Plus.ai), globalnym dostawcą technologii do autonomicznych pojazdów ciężarowych. IVECO będzie europejskim partnerem Plus w nowym programie pilotażowym w Europie i Chinach, który rozpocznie się od weryfikacji autonomicznej technologii Plus i jej integracji z najnowszą generacją pojazdów ciężarowych IVECO S WAY.

IVECO

Pierwszy wspólny test posłuży sprawdzeniu i wykazaniu możliwości systemu Plus zastosowanego w samochodzie IVECO S WAY w zróżnicowanych warunkach środowiskowych i drogowych. Seria kompleksowych testów, obejmujących zarówno sytuacje, w których za kierownicą siedzi człowiek korzystający ze wspomagającego rozwiązania PlusDrive, jak i jazdę w pełni autonomiczną na tzw. poziomie 4, pomoże zgromadzić dane i zweryfikować integralność projektu w produkcji autonomicznych S WAY.

- Plus to jedyna firma oferująca technologię autonomicznej jazdy do samochodów ciężarowych. Rozpoczęła już dostarczanie komercyjnego produktu klientom z sektora ciężkiego transportu. Opracowała także przejrzystą i przekonującą strategię wprowadzenia najpierw rozwiązania wymagającego jeszcze obecności kierowcy, a następnie w pełni autonomicznego pojazdu ciężarowego poziomu 4. Jest to zgodne z naszą wizją bardziej zautomatyzowanego i bezpieczniejszego samochodu ciężarowego – powiedział Marco Liccardo, Chief Technology & Digital Officer w Grupie IVECO.

IVECO

Plus jest globalnym liderem technologii autonomicznej jazdy w segmencie dalekobieżnego transportu drogowego, z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Plus rozwija kompleksowo wysokowydajną technologię jazdy autonomicznej na poziomie 4, która ma umożliwić eksploatację pojazdów ciężarowych bez kierowcy. PlusDrive, pierwszy komercyjny produkt Plus, to rozwiązanie wspierające w kabinie kierowcę, które sprawia, że podróżowanie samochodem ciężarowym na długich trasach jest bezpieczniejsze, wydajniejsze, bardziej komfortowe i bliższe zasadom zrównoważonego rozwoju. Rozwiązanie PlusDrive jest już dostarczane światowej klasy użytkownikom flot oraz producentom pojazdów ciężarowych. (oprac . ms)