auto1
Szef firmy manipulował tachografem
Niedozwolone urządzenia podłączone do tachografu (Foto WITD Białystok)
06.04.2022

Szef firmy manipulował tachografem

Za kierownicą polskiej ciężarówki siedział przedsiębiorca, a do impulsatora przy skrzyni biegów był przyłożony magnes. Takie zakazane połączenie oznacza dla właściciela firmy transportowej poważne konsekwencje. I to nie tylko finansowe. Inspektorzy z podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na trzy miesiące oraz wszczęli postępowanie administracyjne. Swoje czynności wyjaśniające prowadzi również Policja.


Niedozwolone urządzenia podłączone do tachografu, które ostatecznie zakłócają jego pracę, są kwalifikowane jako przestępstwo i podlegają surowej karze. Niestety, wielu kierowców a nawet właścicieli firm przewozowych lekceważy sobie ten przepis. Na jednej z lokalnych dróg w powiecie wysokomazowieckim, patrol ITD zatrzymał do kontroli drogowej ciągnik siodłowy z naczepą-chłodnią. Za kierownicą pojazdu siedział szef firmy transportowej, który jechał na załadunek.

W chwili zatrzymania do kontroli tachograf zamontowany w ciężarówce rejestrował rzekomy postój zamiast jazdy. Szybko ustalono jaki był tego powód. Kierowca i zarazem przedsiębiorca przyłożył magnes do impulsatora przy skrzyni biegów. Nie rejestrował zatem rzeczywistych aktywności, a drogomierz w ciężarówce nie zapisywał przejechanych kilometrów.

GITD
Impulsator zamontowany przy skrzyni biegów (WITD Białystok)


Zgodnie z nowymi przepisami, inspektorzy zatrzymali prawo jazdy kierowcy na trzy miesiące. Wszczęli też postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia wysokiej kary pieniężnej na przewoźnika. Przepisy jasno określają, że jazda „na magnesie” powoduje zabronioną ingerencję w stan drogomierza pojazdu, co jest przestępstwem. Za wykonywanie transportu z nielegalnym urządzeniem odpowiedzialność finansowa kierowcy zagrożona jest karą 2 tys. zł.

W przedstawionym przypadku inspektorzy wezwali na miejsce kontroli Policję, której funkcjonariusze prowadzą czynności pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a kodeksu karnego, który brzmi następująco:

Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (ww)