Sukces zespołów IVECO podczas Rajdu Dakar
Zawodnicy rywalizowali pojazdami ciężarowymi IVECO Powerstar
17.01.2023

45. edycja Rajdu Dakar – najtrudniejsza od czasu, gdy przeniesiono go do Arabii Saudyjskiej – dobiegła końca, z sukcesem dla nowych zespołów IVECO. Kierowcy wyśmienicie zaliczyli próbę ekstremalnej wytrzymałości i pokonali liczącą ponad 8500 kilometrów trasę przez pełne niebezpieczeństw piaszczyste pustkowia.

Zawodnicy mieli do pokonania liczącą ponad 8500 kilometrów trasę, wiodącą po skalistym, piaszczystym i błotnistym terenie, z czego prawie 5000 kilometrów stanowiły odcinki specjalne.

IVECO

Startujący w Dakarze już po raz czwarty Janus van Kasteren jr wykorzystał swoje doświadczenie, utrzymując jednolite świetne tempo. Kilkukrotnie stawał na podium, w tym na najwyższym jego stopniu w klasyfikacji finałowej. Weteran i legenda Dakaru, Martin van den Brink, ukończył rajd na trzecim miejscu. Imponująco dobrze radził sobie także jego syn, Mitchel van den Brink, który na poszczególnych etapach rajdu kilkukrotnie zajmował drugie miejsca i został najmłodszym zwycięzcą odcinka specjalnego w szóstym etapie. W ostatecznej klasyfikacji był czwarty.

IVECO

Obydwie załogi zaliczyły udany start w prologu, zapewniając sobie świetne miejsca w kolejce startowej przed pierwszym etapem. Zawodnicy rywalizowali pojazdami ciężarowymi IVECO Powerstar z opracowanymi specjalnie przez FPT Industrial silnikami Cursor 13. Pojazdy osadzono na oponach Goodyear OFFROAD, które zostały zaprojektowane z myślą o niskim wytwarzaniu ciepła i wysokich prędkościach. Wykorzystane opony mają taką samą specyfikację jak opony dostępne dla operatorów flot w całej Europie. (ww)