Spokojnego nowego Iveco
Kosztowna jazda bez badań technicznych naczepy
Naczepa nie posiadała aktualnych badań technicznych (Foto: WITD Poznań)
10.02.2024

Kosztowna jazda bez badań technicznych naczepy

Brak ważnego badania technicznego naczepy kosztował przewoźnika 2 200 zł. Standardowa opłata za badanie techniczne naczepy powyżej 16 t dmc wynosi 177 zł. Obowiązujący taryfikator przewiduje, że kierowca, który zapomni o badaniu technicznym, powinien liczyć się z karą od 1 500 do 5 000 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W przypadku ewentualnej stłuczki czy wypadku, w którym uczestniczy pojazd bez ważnych badań, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

 Na autostradzie A2 w Żdżarach inspektorzy z konińskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali pojazd członowy krajowego przedsiębiorcy, który wykonywał międzynarodowy transport drogowy materiałów niebezpiecznych. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że naczepa nie posiadała aktualnych badań technicznych, których ważność upłynęła w styczniu bieżącego roku. Wielkopolscy inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny naczepy i nakazali kierowcy zjazd na najbliższą stację kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego. Wobec przedsiębiorstwa oraz osoby zarządzającej transportem toczyć się będzie postępowanie administracyjne, w którym łączna kara może wynieść 2 200 zł.

Jeżeli kierowca lub przewoźnik zapomni o badaniu technicznym, powinien liczyć się z karą za brak przeglądu. Ukaranie może nastąpić w przypadku zatrzymania pojazdu przez organ uprawniony (Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego). Brak ważnego badania technicznego oznacza karę w wysokości od 1 500 do 5 000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie pojazdu/ naczepy na badania techniczne , które należy wykonać w ciągu 7 dni. Wystawiony podczas kontroli dokument nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – wydawany jest wyłącznie po to, aby dojechać do najbliższej stacji kontroli i przeprowadzić wymagane badanie.

Chociaż od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, to jego zatrzymanie odbywa się „wirtualnie”. Polega ono na dodaniu przez osobę uprawnioną stosownej wzmianki w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Koszty badania technicznego wynoszą: 78 zł – przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c. 163 zł – przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c. 177 zł – przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c. (ww)