DAF: nowy wymiar transportu
Nowa generacja DAF XF
09.06.2021

DAF: nowy wymiar transportu

DAF wprowadza nową generację modelu XF. Zastosowano w nim całkowicie nową kabinę, nowe układy napędowe oraz szereg systemów wpływających na bezpieczeństwo jazdy m.in. system DAF Corner View, opcja zastępująca lusterko krawężnikowe i lusterko przednie, która zapewnia pole widzenia znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych lusterek.


Holenderski producent zapewnia, że zaprezentowana gama nowych modeli DAF oferuje najlepszą w branży aerodynamikę, najwyższą sprawność i najniższy poziom emisji CO2. Oprócz modelu XF DAF wprowadza również modele XG i XG+ tworząc nowy segment rynku pojazdów, który w maksymalnym zakresie wykorzystuje zmienione przepisy dotyczące mas i wymiarów. Oba modele flagowe, oprócz wydłużonego przodu, cechuje dodatkowe 330 mm długości tylnej części kabiny, która zapewnia dodatkową przestrzeń.

DAFGłówną cechą stylistyczną nowej generacji DAF są charakterystyczne reflektory główne w technologii LED, zwieńczone światłami do jazdy dziennej. Ponadto, nowej generacji modele XF, XG i XG+ zostały wyposażone w nowe układy napędowe, zawierające najnowsze rozwiązania technologiczne zastosowane zarówno w silnikach, jak i w skrzyniach biegów oraz innowacje w osiach tylnych. Nowe układy napędowe przekładają się na obniżona emisje spalin i ekonomikę jazdy. Na przykład, spalanie silnika PACCAR MX-11 o pojemności 10,8 litra i PACCAR MX-13 o pojemności 12,9 litra zostało zoptymalizowane dzięki zastosowaniu nowych wtryskiwaczy, nowej głowicy i bloku cylindrów. Modele XF, XG i XG+ są standardowo wyposażone w zautomatyzowaną skrzynię biegów TraXon.

Interesującą nowinką techniczną jest zastosowany cyfrowy system DAF Digital Vision, który zastępuje lusterka główne i szerokokątne. Z kolei DAF Corner View to opcja zastępująca lusterko krawężnikowe i lusterko przednie (zamontowany na słupku A pasażera), która ostatecznie zapewnia pole widzenia znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych lusterek. Jest to kolejny element, który ma na celu dalsze zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Według zapowiedzi DAF rozpocznie produkcję seryjną ciągników 4x2 i 6x2 oraz podwozi pod zabudowę w ramach całkowicie nowej generacji pojazdów XF, XG i XG+ w ostatnim kwartale 2021 roku.