Aplikacja Forda - sterowanie autem z pomocą smartfona
Aplikacja FordPass poprzez wbudowany w auto moduł komunikacyjny FordPass Connect daje użytkownikowi dostęp do szerokiego pakietu danych eksploatacyjnych
19.10.2021

Aplikacja Forda - sterowanie autem z pomocą smartfona

Aplikacje FordPass oraz FordPass Pro dają możliwość sterowania podstawowymi funkcjami auta oraz umożliwiają wgląd do wielu informacji za pomocą smartfona, pozwalając nawet zarządzać małymi flotami (FordPass Pro). FordPass generuje raporty zużycia paliwa, wskazówki optymalizujące technikę jazdy, umożliwia zdalny dostęp do danych czy funkcji auta, takich jak: poziom paliwa w baku, ciśnienie w oponach, czy stan licznika przebiegu km.

Aplikacja FordPass poprzez wbudowany w auto moduł komunikacyjny FordPass Connect daje użytkownikowi dostęp do szerokiego pakietu danych eksploatacyjnych, informacji o stanie technicznym auta oraz pozwala sterować zdalnie kilkoma kluczowymi funkcjami pojazdu. Aplikacja FordPass udostępnia szczegółową analizę zużycia paliwa, zaś miesięczne raporty prezentowane w postaci wykresów pozwalają w łatwy sposób dokonać przeglądu kosztów i przeprowadzić ich optymalizację.

Funkcja Moje Podróże rejestruje wszystkie przejechane trasy i dostarcza spersonalizowane informacje na temat optymalizacji techniki jazdy. Co więcej, dane dotyczące każdej podróży można zapisywać w dwóch kategoriach - osobiste i biznesowe – a następnie eksportować je do pliku dla dalszej analizy. To, w połączeniu z funkcją raportów dot. zużycia paliwa pozwala jeszcze dokładniej analizować koszty. Ciekawostką, która przyda się użytkownikom często pożyczającym auto np. członkom rodziny, jest zapis informacji związanych z wydajnością jazdy – pokazuje m.in. momenty zbyt gwałtownego hamowania na trasie, przyśpieszania czy zbyt szybkiego pokonywania zakrętów.

Ford


Zdalny dostęp do samochodu i jego zamków

FordPass to również zdalny dostęp do samochodu i jego zamków zarówno jego fizycznych funkcji, jak również zgromadzonych danych. Z poziomu smartfona sprawdzimy poziom paliwa, ciśnienie w oponach oraz stan licznika, jeszcze zanim wsiądziemy za kierownicę i ruszymy w dalszą drogę. Wystarczy uruchomić aplikację FordPass, aby upewnić się, że samochód jest gotowy na kolejny etap podróży.

Jeśli auto zostało zaparkowane w nieznanym miejscu np. jednej z wielu osiedlowych uliczek, za pomocą aplikacji można sprawdzić jego dokładną lokalizację, co pozwoli uniknąć stresujących sytuacji, gdy szukamy auta w nieznanej okolicy.

Bardzo przydatną funkcją jest zdalny dostęp do zamków i możliwość ich otwierania oraz zamykania. Ta z pozoru prosta funkcja pozwoli uniknąć sytuacji, w której musimy wrócić do auta by upewnić się, czy na pewno zostało zamknięte. Poza tym, za pośrednictwem aplikacji, możemy także odblokować drzwi swojego pojazdu osobom trzecim np. znajomemu, by zabrał z pojazdu zostawione tam dokumenty. Mało tego, jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, bez problemu możemy z domu lub z biura uruchomić jego silnik. Jest to szczególnie przydatne w mroźną zimę lub gorące lato – temperatura w kabinie będzie zgodna z preferencjami, a auto idealnie przygotowane do drogi.

Dla profesjonalistów

Odmiana Pro jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto posiada więcej aut np. w firmie. Dzięki temu narzędziu monitorowanie samochodów firmowych tj. ich stanu technicznego, przebiegu, zużycia paliwa czy lokalizacji będzie proste i wydajne.

Oprócz funkcji, które są standardem w aplikacji FordPass tj. dostęp do aktualnej lokalizacji samochodu, możliwość sterowania zamkami i sprawdzania, czy auto jest zamknięte, wersja Pro oferuje m.in. dostęp do lokalizacji wszystkich pojazdów na jednej mapie. Możemy sprawdzić, gdzie w chwili obecnej znajduje się każdy z samochodów floty i na koniec dnia pracy upewnić się, że wszystkie bezpiecznie zjechały do bazy docelowej. Wspomniany zdalny dostęp do zamków w każdym aucie w wersji Pro jest dodatkowo rozszerzony o możliwość oddzielnego sterowania zamkami w drzwiach kabiny i bagażnika. Co to daje? Przykładowo możemy pracownikowi otworzyć bagażnik, nie otwierając kabiny lub odwrotnie.

Bardzo przydatna np. w spedycji może okazać się funkcja Live Traffic, która za pośrednictwem modułu FordPass Connect przesyła w czasie rzeczywistym aktualne dane o ruchu drogowym bezpośrednio do systemu nawigacji w samochodzie. Aplikacja FordPass Pro powiadomi również głównego użytkownika o awarii lub problemach technicznych, co pozwoli błyskawicznie wezwać pomoc drogową lub nawet umówić wizytę w serwisie, minimalizując czas potrzebny na naprawę. (oprac. ms)