„Wtyczkowozy” atakują rynek
Wśród hybryd plug-in coraz bardziej „rozpycha się” Skoda

„Wtyczkowozy” atakują rynek

Wszystko wskazuje na to, że Polacy coraz bardziej lubią samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym. Wskazuje na to m.in. fakt, że wśród miłośników takich napędów w naszym kraju coraz częściej zamiast cudzoziemskiego określenia „plug-in” pojawia się swojska, narodowa nazwa „wtyczkowozy”, która ma duże szanse wejść na stałe do języka polskiego. A według panującego obecnie trendu, jak coś jest narodowe, to musi być doskonałe.


Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, po pierwszym miesiącu 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 t z wtyczką zbliżyła się do 21 tys. sztuk.

Zarejestrowanych było 20 959 takich aut, z czego 10 010 sztuk to modele "czysto" elektryczne (47,8% parku ), a 10 949 sztuk - hybrydy plug-in (udział 52,2%). Co ciekawe, blisko połowa wtyczkowozów została zarejestrowana w minionym roku - 9 987 sztuk, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2019 roku (4 588 szt.). To pokazuje, jak szybko rośnie ten segment rynku, choć same liczby nie są specjalnie imponujące, szczególnie na tle całego parku samochodów czy wyników osiąganych w krajach Europy Zachodniej.

Wśród takich samochodów – wg stanu na 31 stycznia 2021 roku - dominują „wtyczkowozy” pochodzące od autoryzowanych dilerów. Z salonów na krajowe drogi wyjechało łącznie 15 166 aut, co stanowi 72% rynku. 5 793 samochody sprowadzono do Polski z zagranicy jako pojazdy używane. Zbliżone proporcje - 70% do 30% - wykazuje porównanie uwzględniające typ właściciela - firmy i osoby fizyczne. Ponad dwukrotnie więcej samochodów z wtyczką zarejestrowały dotychczas firmy (14 699 sztuk), osoby prywatne są właścicielami pozostałych 6 290 aut.
Najpopularniejszą marką wśród "czystych elektryków” jest Nissan - 2 053 szt., a najpopularniejszym modelem - Nissan Leaf - 1 814 szt. Do czołówki dołączyła Skoda Citigo, która z wynikiem 522 sztuk zajmuje w zestawieniu modeli czwartą pozycję.

W analogicznym zestawieniu hybryd plug-in liderem jest BMW (2 774 szt.), a najliczniej reprezentowanym modelem - jedyny w czołowej piątce „japończyk” - Mitsubishi Outlander PHEV (981 szt.). Podobnie jak w grupie BEV, wśród hybryd plug-in coraz bardziej „rozpycha się” Skoda. Model Superb z wynikiem 545 szt. zajmuje już 5 miejsce w rankingu modeli.
Systematycznie rośnie popularność auta Tesli, których liczba na naszym rynku niedługo przekroczy barierę 1 tys. egzemplarzy (obecnie 970 szt.).