Volvo Trucks: płynne przejście na elektromobilność
Oprócz pojazdów elektrycznych, Volvo Trucks oferuje także kompletny ekosystem
29.06.2021

Volvo Trucks: płynne przejście na elektromobilność

Dzięki wprowadzonym niedawno na rynek elektrycznym wersjom Volvo FH, FM i FMX, Volvo Trucks jest w pełni przygotowane do wsparcia szybkiego przechodzenia na bardziej zrównoważony transport i intensywnej elektryfikacji transportu drogowego. Zastosowana w nich przełomowa technologia, bazująca na współdzielonych platformach, predestynuje te pojazdy do szerokiej gamy zastosowań transportowych, tym samym ułatwiając wielu firmom transportowym wejście w proces elektryfikacji.


Technologia oparta na wspólnych platformach sprawia, że nowe elektryczne samochody ciężarowe o dużej ładowności Volvo nadają się do szerokiej gamy zadań przewozowych.

Od chwili rozpoczęcia sprzedaży trzech nowych pojazdów elektrycznych – Volvo FH, FM i FMX – Volvo Trucks ma swojej ofercie łącznie aż sześć elektrycznych modeli samochodów ciężarowych. W pierwszej kolejności, w drugiej połowie 2022 r., ruszy produkcja ciągników siodłowych, do których na początku 2023 r. dołączą także podwozia samochodu ciężarowego.

Nowe pojazdy ciężarowe dla transportu regionalnego i budowlanego charakteryzują się dopuszczalną masą całkowitą zestawu (DMCZ) do 44 t i są dostępne w dwóch różnych wysokościach podwozia, rozstawie osi od 3800 do 6700 mm oraz wersjach dwu-, trzy- i czteroosiowych.

Unikatowy zespół napędowy

Trzy silniki elektryczne współpracują ze sprawdzoną skrzynią biegów Volvo I-Shift, w której zastosowano nową strategię zmiany biegów, zoptymalizowaną pod kątem napędu elektrycznego. Wspólnie podzespoły te tworzą elektryczny zespół napędowy, zapewniający bardzo dobre właściwości jezdne – dzięki 666 KM łącznej mocy silników elektrycznych i nawet 28 000 Nm siły napędowej dostarczanej przez skrzynię biegów.

Oprócz pojazdów elektrycznych, Volvo Trucks oferuje także kompletny ekosystem, obejmujący usługi serwisowe, obsługę techniczną i rozwiązania finansowe przygotowane specjalnie z myślą o wsparciu przewoźników w szybszym i łatwiejszym ich przechodzeniu na zelektryfikowany transport.

Oferta elektrycznych pojazdów Volvo Trucks na rynku europejskim

  • Volvo FH Electric, dla regionalnego i międzymiastowego transportu dystrybucyjnego.
  • Volvo FM Electric, uniwersalny samochód ciężarowy dla lokalnego i regionalnego transportu ciężkich ładunków.
  • Volvo FMX Electric, dla proekologicznego i cichego transportu budowlanego.
  • Volvo FE Electric, dla lokalnego i miejskiego transportu dystrybucyjnego i wywozu odpadów.
  • Volvo FL Electric, dla lokalnego i miejskiego transportu dystrybucyjnego. (ww)