Volvo Cars zainwestuje 10 mld koron szwedzkich w fabrykę aut elektrycznych
Długodystansowy plan Volvo Cars zakłada, że do 2030 roku firma będzie producentem wyłącznie elektrycznych samochodów
08.02.2022

Volvo Cars zainwestuje 10 mld koron szwedzkich w fabrykę aut elektrycznych

Volvo Cars zapewnia, że dzięki potężnym inwestycjom produkowane w pełni elektryczne samochody nowej generacji zyskają większy zasięg, szybsze ładowanie i niższe koszty eksploatacji, co przełoży się na osiągnięcie nowych kamieni milowych w dziedzinie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju motoryzacji.

Volvo Cars aby zrealizować te ambitne plany zainwestuje w nadchodzących latach 10 miliardów koron szwedzkich w swój zakład produkcyjny Torslanda w Szwecji, gdzie już trwają przygotowania do seryjnej produkcji nowej generacji w pełni elektrycznych samochodów.

W ramach planowanych inwestycji firma wprowadzi w zakładzie szereg nowych, bardziej zrównoważonych technologii i procesów produkcyjnych. Obejmują one m.in. uruchomienie mega odlewani aluminiowych części karoserii, nową montownię akumulatorów oraz całkowicie odnowione hale lakiernicze i linię montażu końcowego.

Ogłoszone inwestycje są następstwem niedawno opublikowanego przez Volvo Cars i Northvolt, producenta ogniw akumulatorowych, planu zainwestowania 30 miliardów koron szwedzkich w rozwój i produkcję wysokiej jakości akumulatorów dostosowanych do potrzeb nowej generacji całkowicie elektrycznych modeli Volvo.

Zapowiadane inwestycje potwierdzają długodystansowy plan Volvo Cars aby do 2030 roku firma stała się producentem wyłącznie elektrycznych samochodów w jej rodzinnym mieście Göteborgu.

Volvo

- Dzięki tym inwestycjom robimy ważny krok w kierunku naszej całkowicie elektrycznej przyszłości i przygotowujemy się na jeszcze bardziej zaawansowane i lepsze elektryczne Volvo - powiedział Håkan Samuelsson, dyrektor generalny.

Megaodlewania najważniejszą zmianą w ramach pakietu inwestycyjnego

Potężna odlewania aluminiowych części karoserii do nowej generacji elektrycznych modeli Volvo zapewnia szereg korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, kosztów i osiągów samochodu w okresie jego eksploatacji a Volvo Cars jest jednym z pierwszych producentów samochodów, który zainwestował w ten proces. Odlanie głównych części konstrukcji podłogi samochodu jako jednej aluminiowej części zmniejsza jego wagę, co z kolei poprawia efektywność energetyczną, a tym samym zasięg elektryczny samochodu. Pozwala to również projektantom Volvo na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni wewnątrz kabiny i przestrzeni bagażowej, zwiększając ogólną wszechstronność samochodu.a


Zakład Torslanda posiada roczną zdolność produkcyjną na poziomie 300 000 samochodów i jest jednym z najdłużej działających zakładów produkcyjnych Volvo Cars. Został otwarty w kwietniu 1964 roku przez szwedzkiego króla Gustawa VI Adolfa i przez długi czas był największym pojedynczym miejscem pracy w kraju. Obecnie zakład w Torslanda pracuje na trzy zmiany i zatrudnia około 6 500 osób. (ww)