Raport Car Cost Index: auta elektryczne tanieją, ale nie w Polsce i Czechach
Z raportu wynika również, że samochody elektryczne w niemal każdym segmencie i kraju europejskim są obecnie w tej samej cenie lub tańsze pod względem TCO
18.01.2023

Raport Car Cost Index: auta elektryczne tanieją, ale nie w Polsce i Czechach

Firma LeasePlan przedstawiła kompleksową analizę całkowitych kosztów TCO (posiadania i utrzymania) samochodów z różnymi typami napędów w 22 krajach europejskich. Wynika z niej, że w większości krajów Europy samochody elektryczne w zakupie i utrzymaniu konkurują już ceną z samochodami benzynowymi czy autami zasilanymi olejem napędowym. Wyjątkiem są Polska i Czechy, gdzie za „elektryka” nadal trzeba zapłacić więcej, ale różnica jest już niewielka.


Car Cost Index uwzględnia wszystkie koszty związane z posiadaniem samochodu takie jak: energia/paliwo, amortyzacja, ubezpieczenie, serwis i naprawy. Tegoroczny raport zakłada uśrednione koszty użytkownia samochodu przez 4 lata przy rocznym przebiegu 30 000 km.

Samochody EV bardziej atrakcyjne cenowo

Z raportu wynika również, że samochody elektryczne w niemal każdym segmencie i kraju europejskim są obecnie w tej samej cenie lub tańsze pod względem TCO. W popularnym segmencie C, D oraz segmencie D Premium samochody elektryczne są konkurencyjne cenowo w 18 z 22 badanych krajów europejskich. W segmencie B samochody elektryczne kosztują porównywalnie podobnie co ich spalinowe odpowiedniki w 9 z 22 krajów: Francji, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Grecji.

Ile naprawdę kosztuje użytkowanie samochodu z salonu

Car Cost Index 2022 pokazuje także średni miesięczny koszt użytkowania samochodu, który jest bardzo zróżnicowany w całej Europie. Pod uwagę wzięto samochody z salonów dilerskich bez podziału na poszczególne segmenty, w tym małe samochody od 80 tys. zł aż po auta, za które trzeba zapłacić więcej niż 300 tys. zł. Najwięcej płacą kierowcy ze Szwajcarii (1 313 euro), Norwegii (1 249 euro) i Holandii (1 166 euro), a najmniej w Grecji (905 euro).

W Polsce średni miesięczny koszt użytkowania samochodu wyniósł 927 euro (ok. 4 350 zł), co plasuje kraj na drugim miejscu w rankingu obejmującym 22 kraje tuż po najtańszej Grecji. (ms)