Powstaną kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW
11.06.2021

Powstaną kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Przybędzie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy krajowych drogach. GDDKiA podpisała umowę na budowę stacji ładowania na kolejnych 28 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) typu I. Nowe stacje powstaną m.in. przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Uruchomienie stacji ładowania planowane jest na drugą połowę 2022 roku. Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji).


W ramach dziesięciu umów podpisanych z konsorcjum firm Ekoen (lider) oraz Ekoenergetyka - Polska (partner) powstaną stacje ładowania na 18 MOP. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej:

  

Lokalizacja 

Nr drogi 

1. 

MOP Skoszewy Wschód 

MOP Skoszewy Zachód 

A1 

2. 

MOP Knurów Wschód 

MOP Knurów Zachód 

A1 

3. 

MOP Sobótka  

MOP Cichmiana 

A2 

4. 

MOP Mokrzyska  
MOP Bagno 

A4 

5. 

MOP Bratkowice  

MOP Dąbry 

A4 

6. 

MOP Kaszyce   

MOP Zamiechów 

A4 

7. 

MOP Marwice Wschód  

MOP Marwice Zachód 

S3 


Sześć umów na budowę stacji na kolejnych dziesięciu MOP podpisaliśmy z firmą Greenway Polska. Szczegółowy wykaz lokalizacji MOP poniżej:
 

  

Lokalizacja 

Nr drogi 

1. 

MOP Podłęże  

MOP Zakrzów 

A4 

2. 

MOP Jawornik 

MOP Jastrząbka 

A4 

3. 

MOP Młyniska  

MOP Budy 

A4 

4. 

MOP Kunowo Wschód 
MOP Kunowo Zachód 

S3 

5. 

MOP Lutek 

S7 

6. 

MOP Majdany Wielkie 

S7 


Przybywa stacji ładowania na drogach krajowych

W drugiej połowie ubiegłego roku GDDKiA udostępniła kierowcom kolejne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Były to m.in. cztery punkty ładowania w ciągu autostrady A4. Dwa na Miejscu Obsługi Podróżnych Wierzbnik oraz dwa na MOP-ie Jankowice Wielkie. Od listopada ubiegłego roku kierowcy mogą korzystać również ze stacji na MOP Jonas Południe (kierunek Warszawa) w ciągu S8. W styczniu 2021 r. udostępniliśmy drugą stację na dolnośląskim odcinku S8, tym razem na MOP Jonas Północ (kierunek Wrocław).

Punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają obecnie na 20 MOP-ach, z czego sześć na MOP kategorii I, ulokowanych przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA. W realizacji są punkty ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych 21 MOP-ach kategorii I. Z większości z nich użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku, po zakończeniu budowy i pomyślnych odbiorach przez Urząd Dozoru Technicznego.
Niezależnie od stacji ładowania na MOP kat. I, sieć punktów ładowania jest rozwijana również przez koncerny paliwowe, które dzierżawią MOP kat. II i III. (ww)