Fiat 500e premiuje ekologiczne zachowania na drodze
Projekt Kiri będzie aktywny w 13 europejskich krajach
16.03.2021

Fiat 500e premiuje ekologiczne zachowania na drodze

Zespół Stellantis e-Mobility przy współpracy z Kiri Technologies - startupem, którego misją jest wdrażanie zielonych technologii zaprezentowały projekt Kiri, który nagradza użytkowników nowego elektrycznego Fiata 500e za najbardziej ekologiczne zachowania podczas jazdy. Projekt będzie aktywny w 13 europejskich krajach za pomocą KiriCoin – kryptowaluty, którą będzie można wydawać u partnerów, firm Amazon, Apple, Netflix, Spotify Premium i Zalando.

Główna koncepcja projektu polega na nagradzaniu kierowców nowej 500e za ich bardziej ekologiczny styl jazdy za pośrednictwem kryptowaluty pod nazwą KiriCoins. Po prostu, jeżdżąc nową 500, skomunikowaną ze światem i wyposażoną w nowy system multimedialny, KiriCoins mogą być gromadzone w „wirtualnym" portfelu dostępnym w aplikacji Fiata. Dane dotyczące jazdy, jak odległość i prędkość, są przesyłane do chmury Kiri i automatycznie konwertowane na KiriCoins przy użyciu algorytmu opracowanego przez Kiri. Wynik jest pobierany bezpośrednio na smartfon użytkownika, a KiriCoins można później wykorzystać do zakupu produktów i usług na rynku Kiri.

Kiri
Podczas zwykłej jazdy po mieście, 1 kilometr odpowiada mniej więcej jednemu KiriCoinowi, przy czym każdy KiriCoin jest wart dwa eurocenty. Dlatego też przy przebiegu 10 000 km rocznie w mieście można zebrać równowartość około 150 euro. To dodatkowa korzyść dla kierowców nowej 500e szanujących środowisko, dzięki temu, że korzystają z samochodu, który nie emituje CO2 do atmosfery

W przyszłości inicjatywa może być rozszerzona, nagradzając zrównoważone zachowania i praktyki w innych sektorach, jak zakup energii odnawialnej czy organicznych artykułów spożywczych i produktów. Celem programu lojalnościowego zachęcającego do podjęcia zrównoważonego stylu życia jest stworzenie społeczności wyróżniającej się proekologicznym podejściem. Nowa 500e może więc zostać uznana za pierwszy „krok” w nowym systemie nagradzania za bardziej zrównoważone postępowanie.

Kiri
Stellantis jest pierwszym producentem samochodów, który premiuje swoich Klientów poprzez system nagród za najbardziej ekologiczne zachowania podczas jazdyChcąc jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z nowej 500, przewidziano dodatkowe nagrody dla kierowców, którzy osiągną najwyższy wynik eco:Score. Kierowcy, którzy uzyskają najwyższy wynik na 13 rynkach europejskich otrzymają dostęp do dodatkowych ofert przygotowanych przez najważniejszych partnerów, jak Amazon, Apple, Netflix, Spotify Premium i Zalando.


Nowy Fiat 500e jest pierwszym samochodem miejskim wyposażonym w autonomiczną jazdę na poziomie 2 i najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), a także w system szybkiego ładowania. To pierwszy samochód, który podczas jazdy z prędkością ponad 20 km/h zamiast zwykłego akustycznego ostrzeżenia wymaganego do uzyskania homologacji, odtwarza melodię w postaci dobrze znanego utworu Nino Roty z filmu Amarcord.(Oprac.ww)

Kiri
Kiri to japońska nazwa Paulowni – drzewa, które pochłania 10 razy więcej CO2, niż jakakolwiek inna roślina. Już jeden hektar tego gatunku kompensuje około 30 ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji wytwarzanej przez 30 samochodów eksploatowanych przez ten sam okres czasu