Bosch inwestuje w rozwój technologii tankowania wodoru
Popyt na wodorowe układy napędowe będzie w nadchodzących latach mocno wzrastać, zwłaszcza w pojazdach użytkowych
17.11.2021

Bosch inwestuje w rozwój technologii tankowania wodoru

Bosch rozszerzył swoją gamę produktów o mobilne zastosowania wodoru: od teraz obejmuje również komponenty do systemów zbiorników H2, takie jak zawory do zbiorników lub regulatory ciśnienia. W tym celu dostawca technologii i usług nawiązał współpracę inżynieryjną z włoską firmą OMB Saleri.

Popyt na wodorowe układy napędowe będzie w nadchodzących latach mocno wzrastać, zwłaszcza w pojazdach użytkowych. Eksperci z firmy Bosch oczekują, że do 2030 r. około jeden na osiem nowo zarejestrowanych pojazdów użytkowych na całym świecie będzie zasilany ogniwem paliwowym.

Bosch

Podjęta współpraca pomiędzy Bosch i OMB Saleri obejmuje umowę licencyjną i inżynieryjną na kilka produktów związanych z rozwiązaniami do przechowywania wodoru pod ciśnieniem 350 bar i 700 bar. Wspólne zespoły inżynierów pracujące jednocześnie równolegle rozwijają dostępne produkty i optymalizują je pod kątem produkcji seryjnej. Celem obu firm jest wykorzystanie ekonomii skali i oferowanie komponentów do rozwiązań w zakresie tankowania wodoru po konkurencyjnych cenach.

Bosch pracuje nad mobilnymi i stacjonarnymi ogniwami paliwowymi

Inżynierowie Bosch są przekonani, że wodór ma przed sobą przyszłość jako nośnik energii dlatego firma dokonuje znacznych inwestycji w tym obszarze. W latach 2021-2024 Bosch planuje inwestycje rzędu 600 milionów euro w mobilne zastosowania ogniw paliwowych i kolejne 400 milionów euro w stacjonarne do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Gama produktów do pojazdów zasilanych wodorem obejmuje pojedyncze czujniki, podstawowe komponenty, takie jak elektryczna sprężarka powietrza i stos, aż po kompletny moduł ogniwa paliwowego. (ww)