Sygnalizatory Forda włączą zielone światło przed karetką
Dzięki takim rozwiązaniom zmniejsza się również ryzyko wypadków, powodowanych przez jadące na sygnale pojazdy uprzywilejowane, które muszą często przejeżdżać przez skrzyżowania na czerwonym świetle
03.04.2022

Sygnalizatory Forda włączą zielone światło przed karetką

Ford testuje system skomunikowanej sygnalizacji świetlnej, który pozwoli otworzyć przejazd dla ambulansów, straży pożarnej i pojazdów policyjnych. System może również wysyłać skomunikowanym pojazdom informacje o czasie przejazdu pomiędzy sygnalizatorami do włączenia zielonego światła, co poprawi płynność ruchu.

Wszystko, co w sytuacjach kryzysowych wstrzymuje na trasie pojazdy służb pierwszej pomocy, odwleka moment rozpoczęcia akcji ratunkowej na miejscu zdarzenia. Każde takie opóźnienie może kosztować ludzkie życie. Eksperci uważają, że szanse na przeżycie ofiar wypadków drogowych można zwiększyć nawet o 40 procent, jeśli otrzymają one pomoc zaledwie o cztery minuty szybciej.

Wolna droga dla pojazdów specjalnych

Ford testuje system skomunikowanych sygnalizatorów świetlnych, które mogłyby automatycznie włączać zielone światło, otwierając przejazd dla ambulansów, straży pożarnej i pojazdów policyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom zmniejsza się również ryzyko wypadków, powodowanych przez jadące na sygnale pojazdy uprzywilejowane, które muszą często przejeżdżać przez skrzyżowania na czerwonym świetle. Jak pokazują wyniki analiz, w Niemczech do 39% wypadków z udziałem karetek pogotowia miało miejsce, gdy w ambulans przejeżdżał przez skrzyżowanie z sygnalizacją na czerwonym świetle.

Ford
Gdyby sygnalizacja świetlna przekazywała samochodom zbliżającym się do skrzyżowania informacje o czasie przejazdu do najbliższego zielonego światła, możliwe byłoby również zmniejszenie korków


Testy były częścią szerszego projektu, który obejmował próby integracji funkcji skomunikowanych pojazdów autonomicznych oraz połączonej z siecią infrastruktury na autostradach oraz obszarach miejskich i wiejskich.

Jak to działa?

Ford wykorzystał do testów drogę w Akwizgranie w Niemczech z kaskadą ośmiu kolejnych skrzyżowań z sygnalizacją świetlną oraz dwa odcinki z trzema kolejnymi światłami tuż za miastem, przygotowane przez partnerów projektu.

Rolę ambulansu lub samochodu osobowego w różnych scenariuszach testowych pełnił Ford Kuga Plug-In Hybrid, wyposażony w pokładowy moduł komunikacji z infrastrukturą i w prototypowe urządzenie szybkiego sterowania, służące do uruchomienia i pracy prototypowego oprogramowania w pojeździe.

Ford
Podczas symulacji przejazdu samochodu uprzywilejowanego w akcji, testowa Kuga wysyłała do sygnalizatora świetlnego nakaz zmiany światła na zielone. Gdy pojazd opuszczał skrzyżowanie, sygnalizacja wracała do normalnego działania


Podczas prób działania w codziennym ruchu, pojazd testowy otrzymywał informacje o czasie, w którym najbliższa sygnalizacja świetlna włączy światło zielone, a następnie czerwone. Następnie adaptacyjny tempomat Forda dostosował prędkość pojazdu, aby skorzystać z „zielonej fali” bez zatrzymywania.

Gdy na najbliższym sygnalizatorze światło było czerwone, prędkość pojazdu była zmniejszana na długo przed skrzyżowaniem, aby dojechać do niego w momencie, gdy światło zmieniało się na zielone, np. z 50 km/h do 30 km/h.

W przypadku pojazdów, które dojeżdżają w momencie włączania czerwonego światła, system może przyczynić się do zminimalizowania ostrego hamowania i czasu postoju. Samochód otrzymywał informację o stanie sygnalizacji świetlnej na długo przed skrzyżowaniem i zwalniał wcześniej, co wpływa na ograniczanie korków.

Za komunikację między samochodami i sygnalizacją świetlną odpowiada system C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything), czyli ujednolicona platforma komunikująca pojazdy z infrastrukturą drogową, z innymi pojazdami i innymi użytkownikami dróg.

Inżynierowie Forda testowali ten system w ramach projektu Korytarz Nowej Mobilności Akwizgran-Düsseldorf (ACCorD), finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu i wspieranego przez Uniwersytet RWTH w Akwizgranie, Vodafone, Straßen.NRW (zarząd dróg Nadrenii Północnej-Westfalii) oraz miasto Akwizgran. Projekt trwał od stycznia 2020 r. do marca bieżącego roku. (oprac. ms)