Robot ładuje za ciebie
Zaprojektowany przez Volkswagen Group Components prototyp mobilnego robota ładującego
20.02.2021

Robot ładuje za ciebie

Dział komponentów koncernu Volkswagena (Volkswagen Group Components) zaprezentował prototyp swojego mobilnego robota ładującego. Ma on umożliwiać w pełni autonomiczne ładowanie pojazdów na bardzo ciasnych miejscach parkingowych, takich jak np. parkingi podziemne.


Robot ładujący jest uruchamiany za pośrednictwem aplikacji i działa całkowicie autonomicznie. Samodzielnie podjeżdża do auta, którego baterie ma podładować i komunikuje się z nim: od otwarcia klapki ochronnej gniazda, przez podłączenie wtyczki aż do jej odłączenia. Cały proces odbywa się bez udziału człowieka. Aby móc ładować kilka pojazdów jednocześnie, robot mobilny może podprowadzić do pojazdu przyczepkę jako mobilne urządzenie magazynujące energię, łączy je i ładuje w ten sposób akumulator pojazdu elektrycznego. Zasobnik energii pozostaje przy samochodzie podczas procesu ładowania. W międzyczasie robot zajmuje się ładowaniem kolejnych pojazdów. Po zakończeniu usługi ładowania robot zabiera mobilne urządzenie magazynujące energię i przewozi je do centralnej stacji ładowania. (JF)

 

Autonomiczne ładowanie samochodów na bardzo ciasnych miejscach parkingowych, takich jak np. parkingi podziemne to już nieodległa przyszłość