Ławka, na której można … jeździć
W trybie mobilnym jeżdżąca „ławka-skuter” może przewozić dwie osoby
28.07.2021

Ławka, na której można … jeździć

Studenci wzornictwa przemysłowego, Corentin Janel i Guillaume Innocenti, opracowali intrygującą koncepcję – jeżdżącą ławkę nazwaną „TOD” (akronim „talk or drive”).


Pomysł ten zwyciężył w konkursie Smart Mobility Challenge Fundacji Forda – a jego twórcy otrzymali 12 500 funtów (14 600 euro), które zostaną przeznaczone na realizację projektu. W konkursie, zorganizowanym przez Ford Fund, korporacyjną fundację i jednocześnie organizację filantropijną firmy oraz przez Royal College of Art w Wielkiej Brytanii, studenci przedstawili koncepcje, które proponują zrównoważone rozwiązania problemów transportu w miastach i przynoszą korzyści społeczne.

TOD został zaprojektowany jako system z trybem statycznym i trybem mobilnym, które można adaptować do okoliczności. W trybie statycznym jest to ławka, którą można rozsunąć, aby pomieściła trzy osoby. Łatwo można ją poszerzyć o dodatkowe akcesoria, takie jak krzesła i narożniki, które dołącza się za pomocą systemu wsuwanych zapięć, a płaski kwadratowy blat może być połączony z dwiema ławkami, aby powstał stół piknikowy.

 

Ford Fund

W trybie mobilnym jeżdżąca „ławka-skuter” może przewozić dwie osoby, a jej maksymalna prędkość wynosi 20 km/h. Luk pośrodku jest praktycznym miejscem na bagaż, a rozciągliwe taśmy z tyłu i po bokach umożliwiają transport małych i długich przedmiotów. Użytkownicy mogą lokalizować i rezerwować ławkę lub „ławko-skuter” za pomocą specjalnej aplikacji.
Fundusz Forda przyznał również 5 000 funtów (5 840 euro) na projekt „Cardiac Patrol”, propozycję wyposażenia prywatnych pojazdów w zautomatyzowane defibrylatory do użytku w nagłych wypadkach, oraz na „Communi-T” – interaktywny pojazd, który mógłby pomagać bezdomnym i potrzebującym.

Konkursy Smart Mobility Challenge organizowane przez Ford Fund, odbyły się w całej Europie: na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kolonii w Niemczech; na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii. (ms)