BP Advertisement
Już dwa miliony silników Wankla wyprodukowała Mazda
06.11.2023

Już dwa miliony silników Wankla wyprodukowała Mazda

Silnik Wankla to jednostka o unikatowej budowie, która dostarcza mocy dzięki ruchowi obrotowemu rotorów zbliżonych kształtem do trójkąta. Od lat sukcesy w jego zastosowaniu odnosi Mazda. Właśnie przekroczyła próg dwóch milionów silników z tym napędem.Pierwszym modelem Mazdy wyposażonym w taki napęd była Mazda Cosmo Sport (Mazda 110S) zaprezentowana w 1967 r. Od tego momentu przez wiele lat Mazda nie ustawała w udoskonalaniu osiągów silników Wankla, skupiając się nad optymalizacją pojemności, zużycia paliwa, poprawą trwałości i utrzymaniem pozycji jedynego producenta tego rodzaju napędów na masową skalę.

Mazda
- Silnik Wankla zajmuje specjalne miejsce w historii Mazdy i odzwierciedla nasze podejście nieustannego stawiania czoła wyzwaniom - Takeshi Mukai, dyrektor i senior Managing Executive Officer w Maździe.


W czerwcu tego roku Mazda wznowiła produkcję silnika Wankla po raz pierwszy od 11 lat, czyli od zakończenia produkcji Mazdy RX-8 w 2012 r. Nowa jednostka trafi do Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV, a pierwsi klienci w Europie odbiorą swoje samochody z tym napędem z początkiem 2024 r. (ms)