Goodyear: zapowiedź opony wyłącznie z materiałów naturalnych i recyklingu
Właściwości ekologicznych komponentów zapewniają wysokie osiągi takiej opony
13.01.2022

Goodyear: zapowiedź opony wyłącznie z materiałów naturalnych i recyklingu

Jedną z proekologicznych inicjatyw podjął światowy producent opon Goodyear Tire & Rubber Company. Chce stworzyć do 2030 r. oponę w 100 proc. z materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł (naturalnych i z recyklingu).


Na razie firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek demonstracyjnej opony w 70% opartej na owych materiałach. Zawiera ona 13 takich składników w dziewięciu elementach konstrukcyjnych. Badania wykazały, że właściwości tych komponentów zapewniają wysokie osiągi takiej opony.

• Sadza jest dodawana do opon w celu wzmocnienia mieszanki oraz zwiększenia ich trwałości - tradycyjnie wytwarzana pochodzi ze spalania różnych produktów naftowych. W nowej oponie Goodyear zastosowano trzy różne rodzaje sadzy, które są produkowane z metanu, dwutlenku węgla i oleju roślinnego. Wstępne oceny cyklu życia wykazują zmniejszone emisje dwutlenku węgla w porównaniu z obecnymi metodami produkcji sadzy czy wykorzystaniem źródeł surowców pochodzenia biologicznego lub odpadów.

Goodyear

Stosowanie oleju sojowego w oponach to istotna innowacja firmy Goodyear, która pomaga utrzymać elastyczność mieszanki gumowej opony w zmiennych temperaturach. Olej sojowy jest surowcem pochodzenia biologicznego, co pozwala Goodyear'owi zmniejszyć zużycie produktów ropopochodnych. Prawie 100% białka sojowego wykorzystuje się w produkcji żywności/pasz, ale pozostaje znaczna nadwyżka oleju, którą można wykorzystać w zastosowaniach przemysłowych.

• Krzemionka jest składnikiem często stosowanym w oponach w celu poprawy przyczepności i zmniejszenia zużycia paliwa. Nowa opona Goodyear zawiera unikalną odmianę krzemionki wytwarzanej z popiołu z łusek ryżu, produktu ubocznego przetwarzania ryżu, który często jest wyrzucany na wysypiska śmieci. Z tego właśnie popiołu odpadowego wytworzono wysokiej jakości krzemionkę.

• Poliester jest uzyskiwany z recyklingu plastikowych butelek i innych plastikowych odpadów poprzez przekształcenie poliestru w jego podstawowe substancje chemiczne i zamianę go w poliester techniczny. Jest on możliwy do zastosowania w kordach opon. (oprac. ms)