auto1
Bosch zainwestuje 3 miliardy euro w produkcję chipów
Półprzewodniki są motorem napędzającym współczesny świat technologii
13.07.2022

Bosch zainwestuje 3 miliardy euro w produkcję chipów

Do 2026 r. Bosch planuje zainwestować kolejne 3 miliardy euro w swój dział półprzewodników w ramach programu finansowania IPCEI w zakresie mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych.


Od samochodów i e-rowerów po sprzęt AGD i urządzenia do noszenia – półprzewodniki są integralną częścią wszystkich systemów elektronicznych. Są motorem napędzającym współczesny świat technologii. Bosch wcześnie dostrzegł ich rosnące znaczenie i zapowiedział inwestycje kolejnych miliardów euro w celu wzmocnienia własnej działalności w zakresie półprzewodników.

- Mikroelektronika to przyszłość i ma kluczowe znaczenie dla sukcesu wszystkich obszarów działalności Bosch. Dzięki niemu mamy nadrzędny klucz do przyszłej mobilności, Internetu rzeczy i tego, co w Bosch nazywamy technologią „wynalezioną na całe życie – mówi dr Stefan Hartung, prezes zarządu firmy Bosch.

Bosch
(Foto: Bosch)


Jednym z projektów, które Bosch planuje sfinansować jest budowa dwóch nowych centrów rozwojowych – w Reutlingen i Dreźnie – na łączną sumę ponad 170 mln euro.

Promowanie mikroelektroniki w celu zwiększenia konkurencyjności Europy

W ramach europejskiej ustawy o chipach Unia Europejska i niemiecki rząd federalny zapewniają dodatkowe fundusze na rozwój solidnego ekosystemu dla europejskiego przemysłu mikroelektronicznego. Celem jest podwojenie udziału Europy w światowej produkcji półprzewodników z 10 do 20 procent do końca dekady. Nowo uruchomiony program IPCEI dotyczący mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych ma na celu przede wszystkim promowanie badań i innowacji. Na przykład komponenty elektroniczne stosowane w branży elektromobilności wymagają wielkości procesu od 40 do 200 nanometrów.

Bosch
(Foto: Bosch)


Nowe obszary innowacji w firmie Bosch obejmują systemy typu on-a-chip, takie jak czujniki radarowe używane przez pojazd do wykonywania 360-stopniowych skanów otoczenia podczas zautomatyzowanej jazdy. Bosch będzie starał się ulepszyć tego typu komponenty, czyniąc je mniejszymi, inteligentniejszymi, a także tańszymi w produkcji. Firma pracuje również nad dalszą modyfikacją własnych systemów mikroelektromechanicznych (MEMS) specjalnie dla przemysłu towarów konsumpcyjnych. Jedną z rzeczy, które naukowcy z firmy wykorzystują obecnie do opracowania tej technologii, jest nowy moduł projekcyjny, który jest tak mały, że można go wbudować w zausznik pary inteligentnych okularów. (ww)