Bosch i Nokia rozszerzają współpracę badawczą o 6G
W ostatnich miesiącach Niemcy i Europa uruchomiły wiele projektów 6G, których celem jest wzmocnienie ich suwerenności technologicznej
01.03.2023

Bosch i Nokia rozszerzają współpracę badawczą o 6G

Bosch i Nokia rozszerzają sojusz w celu opracowania przemysłowych rozwiązań IoT w obszarze 5G, tak aby odnosiły się one również do nowej technologii 6G. Obie firmy prowadzą wspólne badania nad nową generacją sieci i badają, jak wykorzystać przyszłe sieci 6G zarówno do komunikacji, jak i czujników.




Na całym świecie prace badawczo-rozwojowe nad przyszłym standardem komunikacji mobilnej 6G nabierają tempa. Firmy i państwa masowo inwestują w tę technologię. Obecnie Bosch wnosi swoją wiedzę i doświadczenie do pięciu projektów finansowanych ze środków publicznych. W tym kontekście projekty 6G-ICAS4Mobility, KOMSENS-6G i 6G-BRAINS koncentrują się przede wszystkim na integracji komunikacji i rozpoznawaniu środowiska na podstawie czujników. Bosch kieruje konsorcjum dla pierwszego projektu. Oprócz odniesienia się do odpowiednich scenariuszy ruchu drogowego, spostrzeżenia uzyskane w ramach projektu posłużą w szczególności jako techniczne podstawy dla zastosowań w domenie połączonych dronów, jak również w Przemyśle 4.0 (np. w systemach transportu bez kierowcy).

Tymczasem 6G-ANNAa projekty 6G-SHINE koncentrują się na nowych strukturach łączności. Mają one na celu zwiększenie wydajności przyszłych architektur E/E w pojazdach lub komórkach robotów. Bosch odgrywa również aktywną i wiodącą rolę we wczesnych dyskusjach i działaniach związanych z przyszłymi standardami komunikacji mobilnej w ramach różnych sojuszy branżowych. Na przykład w 5G Automotive Association (5GAA) czołowe firmy z branży motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej współpracują ze sobą, aby opracować rozwiązania dla mobilności przyszłości. 5G Alliance for Connected Industries and Automation (5GACIA) zrzesza przedsiębiorstwa przemysłowe, które skupiają się na łączności dla maszyn i urządzeń.

M. in. następna generacja komunikacji mobilnej będzie integrować nowe funkcjonalności podobne do czujników radarowych. Dzięki 6G możliwe będzie wykrywanie położenia obiektów znajdujących się w zasięgu sieci – bez konieczności wyposażania tych obiektów w moduł radiowy. 6G umożliwi ekstremalnie wysoką szybkość transmisji danych do jednego terabita na sekundę, przy bardzo niskim opóźnieniu rzędu około 100 mikrosekund – czyli cztery razy szybciej niż uderzenie pioruna. Umożliwi to na przykład monitorowanie i symulowanie rzeczywistych procesów produkcyjnych w wirtualnym świecie bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. Eksperci przewidują, że pierwszy standard 6G zostanie ukończony do 2028 roku.

W ostatnich miesiącach Niemcy i Europa uruchomiły wiele projektów 6G, których celem jest wzmocnienie ich suwerenności technologicznej. Niemiecki rząd, za pośrednictwem Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (BMBF), przeznaczy około 700 milionów euro w ciągu najbliższych trzech lat na sfinansowanie działań 6G. Ponadto w budżecie UE przeznaczono kolejne prawie 900 mln euro do 2027 r. Również Japonia i Stany Zjednoczone uruchomiły odpowiednie programy inwestycyjne na łączną kwotę ok. 4,5 mld dolarów. (ms)