Continental: syntetyczna skóra z fusów kawy nagrodzona
Opatentowana technologia laif sprawia, że materiał tapicerski jest oddychający, a tym samym zapewnia wysoki komfort siedzenia (Foto: Continental)
10.07.2023

Continental: syntetyczna skóra z fusów kawy nagrodzona

Każdego roku w samych Niemczech produkuje się ok. miliona ton fusów z kawy. Continental wykorzystuje ten cenny ekologiczny surowiec jako alternatywny wypełniacz, aby nadać swojej wysokiej jakości syntetycznej skórze wygląd i właściwości skóry naturalnej.Fusy z trzech filiżanek kawy trafiają na jeden metr kwadratowy skóry VyP Coffee. Pozwala to nie tylko uniknąć produkcji odpadów, ale także tworzenia gazów cieplarnianych, takich jak metan i dwutlenek węgla. Podczas produkcji materiału VyP Coffee (VyP to skrót od hybrydy winylu i poliuretanu), ponad 65% konwencjonalnych surowców chemicznych jest zastępowanych naturalnymi, odnawialnymi i pochodzącymi z recyklingu komponentami.

VyP Coffee jest uważane za kamień milowy w rozwoju zrównoważonych materiałów, ponieważ łączy w sobie wiele praktycznych właściwości. Opatentowana technologia laif sprawia, że materiał tapicerski jest oddychający, a tym samym zapewnia wysoki komfort siedzenia, nawet podczas długiego użytkowania w niesprzyjających warunkach, takich jak wysoka temperatura czy wilgotność.

W hotelach, restauracjach i kawiarniach czy autach – w zasadzie wszędzie tam, gdzie ludzie spędzają dłuższy czas – znacznie zwiększa to komfort. Materiał jest wyjątkowy nie tylko ze względu na nietypowe wykorzystanie fusów z kawy jako składnika i zrównoważony proces produkcji, ale także z uwagi na wyjątkową trwałość oraz łatwość pielęgnacji, które również składają się na jego pozytywny profil ekologiczny. Sam produkt posiada niski ślad CO2, co także pozytywnie wpływa na ten aspekt.Za materiał skai VyP Coffee specjaliści materiałowi Continental zostali wyróżnieni prestiżową nagrodą European Green Award 2023 w kategorii „Zielony produkt – wnętrze”. (ms)