ŠKODA z certyfikatem bezpieczeństwa
ŠKODA jest jedynym producentem, który miał dwóch zwycięzców w swojej klasie w 2021 roku
05.01.2022

ŠKODA z certyfikatem bezpieczeństwa

Europejski Program Oceny Nowych Samochodów (Euro NCAP) ogłosił, że w pełni elektryczny SUV ŠKODA ENYAQ iV i ŠKODA FABIA czwartej generacji są najlepszymi w swojej klasie w roku testowym 2021. Oznacza to, że oba modele były najbezpieczniejszymi spośród wszystkich testowanych pojazdów w swoich klasach w 2021 roku.

Euro NCAP regularnie sporządza listę pojazdów, które osiągnęły najwyższy wynik w swojej klasie w testach referencyjnych bezpieczeństwa zderzeniowych przeprowadzonych w poprzednim roku. Na rok 2021 wśród tych „Najlepszych w klasie samochodów” znalazły się dwa modele ŠKODY: ŠKODA ENYAQ iV w klasie SUV oraz ŠKODA FABIA w klasie samochodów kompaktowych. To sprawia, że ŠKODA jest jedynym producentem, który miał dwóch zwycięzców w swojej klasie w 2021 roku.

ENYAQ iV i FABIA to trzynasty i czternasty nowy model ŠKODY z rzędu, który otrzymał najwyższą ocenę pięciu gwiazdek od 2008 roku. W 2014 roku trzecia generacja FABIA została również uznana za najlepszą w swojej klasie. Ponieważ wymagania testowe Euro NCAP stają się z roku na rok coraz ostrzejsze, najlepsze w swojej klasie porównanie jest dokonywane tylko w latach 2020 i 2021, dzięki czemu wszystkie pojazdy są oceniane pod kątem tych samych standardów.

Skoda ENYAQ iV

ŠKODA ENYAQ iV otrzymała maksymalną ocenę pięciu gwiazdek i ogólny wynik 86 procent wszystkich możliwych punktów w teście Euro NCAP 2021. Z 94 procentami dostępnych punktów za ochronę dorosłych pasażerów i 89 procent za ochronę dzieci, SUV ŠKODA ustanowił nowy rekord w testach Euro NCAP, które ponownie zostały zaostrzone w porównaniu z rokiem 2020.

W teście Euro NCAP nowa ŠKODA FABIA zyskała na dalszym zwiększeniu bezpieczeństwa dzięki przejściu na modułową matrycę poprzeczną MQB-A0 Grupy Volkswagen, która teraz umożliwia między innymi korzystanie z siedmiu nowoczesnych systemów wspomagania. Czwarta generacja modelu zdobyła 78 procent maksymalnej liczby punktów i, podobnie jak ENYAQ iV, wyróżniała się szczególnie w dziedzinie ochrony pasażerów, z 85 procent możliwych punktów za ochronę dorosłych pasażerów i 81 procent maksymalnej liczby punktów. dla ochrony dzieci.

Europejski Program Oceny Nowych Samochodów (Euro NCAP) to program utworzony w 1997 r. przez ministerstwa transportu, automobilkluby, stowarzyszenia ubezpieczeniowe i instytuty badawcze z ośmiu krajów europejskich. Konsorcjum ma siedzibę w belgijskim mieście Leuven. Przeprowadza testy zderzeniowe aktualnych modeli pojazdów oraz ocenia ich bezpieczeństwo czynne i bierne oraz bezpieczeństwo ratownictwa i ewakuacji. W ostatnich latach testy były stale zaostrzane i obecnie obejmują różne scenariusze kolizji. Chociaż początkowo oceniano tylko wyniki testów zderzeniowych, oceny aktywnych systemów bezpieczeństwa oraz systemów wspomagania kierowcy mają teraz większą wagę w ogólnej ocenie. (ww)