Jesienne pułapki
Zabrudzenia czy smugi na szybie mogą rozpraszać światło i zwiększać blask, co potęguje ryzyko oślepienia
27.11.2020

Jesienne pułapki

Jesień nie należy do najbezpieczniejszych dla kierowców pór roku. Co prawda trudne warunki, takie jak np. mgła, deszcz, warstwy gnijących, mokrych liści na jezdni nie skłaniają do szybkiej, jazdy, nie mniej znając zamiłowanie naszych rodaków do ekstremalnych wyczynów za kierownicą. Niestety...

Ponadto jesienią dni są krótkie, ciemności zapadają wcześnie, a słońce budzi się późno. Wiele osób podróżuje więc w czasie wschodu lub zachodu słońca. W takich warunkach, zwłaszcza na drogach przebiegających w kierunku wschód-zachód, łatwo o oślepienie kierowcy promieniami słonecznymi. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, dlatego ważne jest m.in. posiadanie dobrych okularów przeciwsłonecznych i dbanie o czystość szyb w samochodzie. O tej porze roku w Polsce słońce wschodzi ok. godziny 7.00 i zachodzi jeszcze przed 16.00. Oznacza to, że wiele osób prowadzi auto w czasie, gdy słońce znajduje się bardzo nisko nad horyzontem. Wzrasta wtedy ryzyko oślepienia kierowcy, a już utrata widoczności na kilka sekund może skończyć się wypadkiem.

- Wielu kierowców wozi w samochodzie okulary przeciwsłoneczne tylko latem. To błąd, bo jesienią
i zimą ryzyko oślepienia w niektórych sytuacjach jest nawet wyższe. Warto zaopatrzyć się w szkła polaryzacyjne dobrej jakości. Ochronią nas przed chwilowym oślepieniem, a także przed zmęczeniem wzroku, co także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Należy również dbać o czystość szyb – zabrudzenia czy smugi mogą rozpraszać światło i zwiększać blask, co potęguje ryzyko oślepienia. Nie powinniśmy również trzymać żadnych przedmiotów na desce rozdzielczej, ponieważ niektóre z nich mogą odbijać promienie słoneczne. Oślepieniu przez słońce nie zawsze da się jednak zapobiec.
- Nawet gdy słońce oślepi nas tylko na kilka sekund, to przy prędkości 50 km/h zdążymy w tym czasie pokonać kilkadziesiąt metrów. W takiej sytuacji powinniśmy zwolnić, ale jednocześnie powstrzymać się od nagłego hamowania oraz chaotycznych i gwałtownych działań – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zdarza się również, że mamy nisko położone słońce za sobą i wtedy pamiętajmy, że może ono oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. W tym czasie lepiej unikać wyprzedzania, jeśli wiąże się to z wyjechaniem na przeciwny pas ruchu – dodaje. (ms)