Zapowiedź lekkiego auta dostawczego Forda z Rumunii
Ford rozwija produkcję aut dostawczych w Rumunii
27.04.2021

Zapowiedź lekkiego auta dostawczego Forda z Rumunii

W 2023 roku z fabryki Forda w Krajowej w Rumunii wyjedzie nowy lekki samochód dostawczy Forda. Jego w pełni elektryczna wersja zadebiutuje w następnym roku. W budowę lekkiego samochodu dostawczego w Rumunii Ford zainwestuje 300 milionów dolarów.


Włączenie do gamy wersji w pełni elektrycznej w 2024 roku oznacza, że Krajova będzie trzecim zakładem Forda w Europie, w którym będzie produkowany pojazd w pełni elektryczny. Jest to następstwem tegorocznych inwestycji w Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii w Niemczech oraz w zakład Ford Otosan w Kocaeli w Turcji.

Cała gama pojazdów użytkowych Forda będzie do roku 2024 zdolna do jazdy bezemisyjnej, w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in,
a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów użytkowych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in.

Nowy lekki samochód dostawczy będzie również wyposażony w jedne z najbardziej zaawansowanych konwencjonalnych silników benzynowych i wysokoprężnych Forda. Będą to na przykład zaawansowane technologicznie silniki wysokoprężne z fabryki Forda w Dagenham, a skrzynie biegów będą pochodziły z zakładów Forda w Halewood, oba zakłady znajdują się w Wielkiej Brytanii.

Data rozpoczęcia produkcji nowego pojazdu oraz więcej szczegółów dotyczących modelu będą ujawnione przed premierą. (oprac. ms)