BP Advertisement
Wodorową Toyotę Mirai można już tankować w Warszawie
Mirai jest wyposażony w trzy zbiorniki wodoru, których zatankowanie pod ciśnieniem 700 barów trwa 5 minut
01.11.2023

Wodorową Toyotę Mirai można już tankować w Warszawie

Toyota Mirai jest jedynym dostępnym w Polsce samochodem osobowym z napędem elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Można go zamówić u stołecznych dilerów marki. Ten samochód można już zatankować w pięć minut na pierwszej ogólnodostępnej stacji w Warszawie.


Wraz z rozbudową sieci stacji tankowania wodoru zwiększy się liczba dilerów oferujących ten samochód. Kolejne ogólnodostępne obiekty z infrastrukturą do tankowania planowane są w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Rybniku i Wrocławiu.

Toyota
Toyota Mirai

Woda jedynym produktem ubocznym

Auto jest napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Jednostka ta jest zasilana ogniwami paliwowymi, które produkują prąd na bieżąco w reakcji wodoru z tlenem. Woda jest jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych i jest automatycznie odprowadzana rurą wydechową. Kierowca może także aktywować odpływ wody za pomocą przycisku H2O. System można skoordynować z nawigacją w samochodzie, aby zapobiec wypuszczaniu wody w nieodpowiednich miejscach, takich jak parkingi.

Toyota
Toyota Mirai (Foto: mat. prasowe)


Mirai jest wyposażony w trzy zbiorniki wodoru, których zatankowanie pod ciśnieniem 700 barów trwa 5 minut. Samochód jest też przystosowany do tankowania pod ciśnieniem 350 barów. Mirai wykazuje się średnim zużyciem wg WLTP od 0,79 kg/100 km, co oznacza, że koszt przejechania 100 km tym autem w Polsce wynosi od 54 zł (wg. 69 zł/kg). Zasięg auta wynosi do 650 km.

W warszawskich salonach Toyoty można już zamówić model Mirai. Jego ceny zaczynają się od 314 900 zł. (ms)